Boj o Senát na pětce: ředitel knihovny proti senátorovi

5.10.2020
Zuzana Půrová

Diplomat a ředitel knihovny

Michael Žantovský se narodil v roce 1949. Poslední pět let řídí Knihovnu Václava Havla. Žantovský byl Havlovi blízký, patřil k zakládajícím členům Občanského fóra, ujal se funkce jeho tiskového mluvčího, posléze mluvil právě za Havla a byl také jeho poradcem.

Michael Žantovský
Michael Žantovský
(Knihovna Václava Havla)

Poté započal svoji diplomatickou kariéru, jako velvyslance ho Česko vyslalo do Spojených států amerických, Izraele i Velké Británie. Michael Žantovský je ale muž mnoha povolání, kromě zmíněné diplomacie a řízení Havlovy knihovny je znám i jako překladatel a spisovatel.

Advokát a policejní vyšetřovatel

Václav Láska se narodil v roce 1974. Od roku 2014 je senátorem právě za Prahu 5, svůj mandát se tedy letos pokouší obhájit. Původním povoláním je Láska policista, začínal jako řadový, postupně se vypracoval na pozici vyšetřovatele se specializací na hospodářskou kriminalitu, pro zajímavost například vedl vyšetřování nechvalně proslulých Harvardských fondů.

Václav Láska
Václav Láska
(Archiv Václava Lásky)

Krátce po začátku nového tisíciletí řady police opustil, vystudoval sociální patologii a práva. Řadu let působil v neziskového protikorupční organizaci Transparency International. Láska na sebe výrazně upozornil loni, kdy stál za ústavní žalobou pro hrubé porušení Ústavy na prezidenta Miloše Zemana.Nepřehlédněte