Bolevecký rybník, nejoblíbenější rekreační rybník v Plzni, už nevysychá. Hladina se od podzimu zvedla o 62 centimetrů

18.3.2023
Doris Drienová

Hladina nejoblíbenějšího rekreačního rybníku Plzeňanů, Boleveckého rybníka, se od spuštění čerpání vody z řeky Berounky loni v září zvedla o 62 centimetrů. Před tím se třiapadesátihektarový rybník v posledních letech potýkal s úbytkem vody zhruba na polovinu běžného objemu. Radnice nyní zprovoznila webovou stránku s aktualizovanými informacemi o stavu vody v rybníku, řekl náměstek primátora odpovědný za životní prostředí Aleš Tolar (STAN).

Klesající hladina obnažila velkou část břehů a do velké míry i za normálního stavu zaplavený ostrůvek. Kvůli dlouhotrvajícímu suchu klesla 1,3 metru pod přeliv. Přečištěná voda z Berounky se do rybníka čerpá přes potrubí a úpravnu vody, které město nechalo postavit za 60 milionů korun.

Na webu lidé mohou kontrolovat výšku hladiny, množství dočerpané vody z Berounky i aktuální teplotu při hladině. „Často vídám, jak si lidé čtou informace o čerpání vody do Boleváku, umístěné na plotě u výpusti do rybníka. Proto jsme během zimy začali připravovat podklady pro on-line zveřejnění,“ řekl vedoucí oddělení vodního hospodářství a rybářství městské organizace Správa veřejného statku města Plzně Martin Gregar.

Nový web vytvořila další městská organizace Správa informačních technologií. „Denní bilanci čerpání získáváme přímo z čerpací stanice, z povrchových čidel pak máme údaje o výšce hladiny a teplotě vody. Informace se aktualizují každých dvacet minut a web je samozřejmě kompatibilní s různými zařízeními – s počítači, mobilními telefony, tablety,“ popsal radní pro Smart Cities a podporu podnikání Daniel Kůs (Piráti). Na webu se zobrazují hodnoty za posledních šest dní. Při kliknutí na podrobnější grafy se zobrazí hodnoty výšky hladiny od začátku čerpání přečištěné vody z Berounky a bilance čerpání od konce ledna.

Podle hydrobiologa Jindřicha Durase, který rybník dlouhodobě sleduje, ke konci února chybělo v rybníku 80 centimetrů vody. „To je oproti 134 centimetrům loňského minima docela rozdíl. Voda nám zatím utěšeně stoupá, kvalita je výborná,“ uvedl na začátku března Duras na stránce věnované rybniční soustavě. Za únor podle něj přibylo v rybníku celkem osm centimetrů vody, z toho šest centimetrů bylo vlivem čerpání, 1,6 centimetru napršelo a zbytek přitekl z povodí.

Kdy rybník dosáhne normální výšky hladiny si odborníci netroufají odhadnout. Do normálního stavu nyní podle Gregara zbývá 67 centimetrů. „Při ideálních podmínkách by ostrůvek mohl zmizet pod hladinou v létě letošního roku. S jistotou to ale říci nemůžeme, protože to závisí zejména na počasí, hlavně v létě. Srážky, teploty, ale i vítr ovlivňují čerpání vody i odpar z rybníka,“ řekl.

Voda se nečerpá každý den. Kromě údržby technologií úpravny vody může být důvodem i například příliš zakalená voda v Berounce. Čerpat vodu z řeky může Plzeň deset měsíců v roce, a to pouze 20 litrů za sekundu při zachování průtoku Berounky 4,46 metru krychlového za sekundu.

Zdroj: ČTK


Témata:

Nepřehlédněte