• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Breda se promění. Porota vybrala vítězný návrh

  15.6.2024
  Simona Knotková

  Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na využití někdejšího obchodního domu Breda v Opavě se stal česko-belgický projekt atelier gram + OFFICE Kersten Geers David Van Severen + Spolka. Oznámili to v pátek organizátoři.

  Návrh počítá s velkými stavebními úpravami a například zpřístupněním střechy, odkud je výhled na Opavu, řekl mluvčí opavské radnice Roman Konečný.

  Porota složená ze zástupců města i předních osobností z oboru v pátek vybírala z pěti ateliérů, které do dalšího kola postoupily z původně přihlášených 40 architektonických studií z Česka i zahraničí. „Všechny prezentované nápady byly skvělé a každý v něčem specifickém vynikal. Nakonec jsme vybrali návrh, na kterém se jednoznačně shodli skoro všichni členové poroty,“ uvedl opavský primátor Tomáš Navrátil (ANO).

  Vítězný návrh je podle něj na jednu stranu radikální, na druhou ale citlivým řešením ponechal ducha vídeňského architekta Leopolda Bauera, který Bredu navrhl. „Je urbanisticky velmi dobře řešený, je zde velká participace s veřejností a zohledňuje všechny hodnoty, jako je udržitelnost, ekologie, rozumná ekonomika a architektura s moderními prvky. Velmi mě zaujalo otevřené řešení přízemního patra,“ uvedl primátor.

  Breda by v budoucnu měla nabídnout mix komerčního a veřejného využití. Konečný řekl, že v budově budou malé obchody, kavárny či restaurace, ale třeba i prostory pro školy. Počítá se s využitím prostoru kolem Bredy a propojení s otevřeným spodním patrem, mohla by se i posunout silnice.

  „Teď budeme mít dva roky na projektování a jednání s památkáři,“ řekl Konečný. Samotná rekonstrukce by měla začít nejpozději v roce 2026, tak aby ke 100. výročí otevření Bredy byla hotová.

  Breda byla v době otevření v roce 1928 největším obchodním domem v tehdejším Československu. Památkově chráněná budova ale v posledních desetiletích chátrala. V roce 2022 ji téměř za 40 milionů korun získalo město, které loni začalo s její opravou.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte