• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Britská hvězda v Karlových Varech. Clive Owen uvedl 20 let starý film

  6.7.2024
  Simona Knotková

  Britský herec Clive Owen v pátek v Karlových Varech uvedl film Na dotek.

  Ztvárnil v něm roli Larryho , za kterou získal Zlatý glóbus, cenu BAFTA a nominaci na Oscara. Rodáka z Coventry při příchodu na červený koberec vítaly davy lidí, zejména hercových fanynek. V sobotu Owen převezme Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary společně s Ivanem Trojanem, který obdrží Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary za mimořádný přínos české kinematografii.

  „Jsem rád za pozvání na tento festival. V Praze a okolí jsem často pracoval a mnozí přátelé mi říkali, jak je festival skvělý. Proto jsme nadšený, že tady mohu být. Snímek Na dotek tvoří velice důležitou částí mé kariéry, jen pár scénářů mě tak ovlivnilo jako tento film,“ uvedl Owen.

  V romantickém dramatu Na dotek z roku 2004 si Owen zahrál po boku Natalie Portman, Julie Roberts a Judea Lawa. Snímek oscarového režiséra Mikea Nicholse odehrávající se v současném Londýně je adaptací divadelní hry Patricka Marbera.

  „Film jsme dvacet let neviděl, tak ho dnes zhlédnu s vámi,“ podotkl v pátek Owen.

  V sarkastickém pohledu na současné citové vztahy londýnský novinář a začínající spisovatel Dan (Law) potká půvabnou mladou Američanku Alici (Portmanová) a zamiluje se do ní na první pohled. Dívka se ve Spojených státech živila jako striptérka, v Danovi najde lásku a životní oporu, jakou dosud neměla. Dan však zároveň začne bezvýsledně svádět fotografku Annu (Robertsová). Frustraci z neúspěchu si vybije na anonymním erotickém chatu. Dělá tam Anniným jménem lascivní návrhy neznámému muži, jímž je dermatolog Larry (Owen). Nakonec pošle Larryho na schůzku s Annou. Poslední, co čeká, je, že se Anna s Larrym skutečně setkají a dokonce se do sebe zamilují. To je však jen začátek složité milostné hry.

  Owen začal po absolutoriu na Královské akademii dramatických umění hereckou kariéru v londýnském souboru Young Vic Theatre Company, kde vytvořil několik rolí v shakespearovských představeních. Po filmovém debutu ve snímku Vroom v roce 1988 se objevoval především v televizních filmech a seriálech, mezi nejúspěšnější patřila role charismatického Stephena Cranea z kriminální série Hazardér. Hrál ve filmu Král Artuš, ztvárnil také roli Dwighta McCarthyho ve filmu Sin City – Město hříchu.

  S režisérem Alfonsem Cuarónem natočil Owen mysteriózní sci-fi Potomci lidí, se Spikem Leem thriller Spojenec, hlavní mužskou roli si zahrál v historickém dramatu Shekhara Kapura Královna Alžběta: Zlatý věk nebo v akčním thrilleru Toma Tykwera International. V roce 2021 ztvárnil Billa Clintona ve třetí sérii antologie American Crime Story.

  Na zahajovacím večeru festivalu 28. června Křišťálový glóbus za přínos světové kinematografii převzal americký herec a režisér Viggo Mortensen. Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary ve čtvrtek převzal německý herec, režisér a producent Daniel Brühl. V porotě hlavní soutěže zasedl oscarový herec Geoffrey Rush, který si z festivalu před dvěma roky odvezl Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte