Brněnská Líšeň má konečně novou radniční koalici

24.11.2022
Redakce

Táhnoucí se vyjednávání o podobě nového vedení Líšně jsou u konce. Po marných snahách o pokračování bývalé koalice, se vítěz komunálních voleb Váš starosta a občané pro Líšeň rozhodl podepsat koaliční spolupráci se dvěma zastupiteli z řad hnutí ANO s SPD. Dohromady tak budou disponovat 16 hlasy z 29, díky čemuž získají v zastupitelstvu potřebnou většinu.

Subjekt Váš starosta a občané pro Líšeň (VSOL) vyhrál volby s náskokem, když získal 36,19 procent hlasů a 12 zastupitelů. Na druhém místě skončila koalice SPOLEČNĚ (ODS + TOP 09) se ziskem necelých 17 procent hlasů a 5 zastupiteli. Pětiprocentní práh překročilo také hnutí ANO 2011 se 4 zastupiteli, Sousedé z Líšně se4 zastupiteli, Lidovci a nestraníci mají po 2 zastupitelích a koalice SPD, Trikolóry, Moravanů a nezávislých pak 2 zastupitelské mandáty.

„Do prvního řádného zastupitelstva, které se konalo 3. listopadu, jsme ke koaličnímu jednání svolali celých devět schůzek. Na všech jsme byli odmítnuti nebo nám oponenti přednesli takové požadavky, které vzhledem k výsledku voleb, byly absolutně nepřijatelné,“ popisuje Břetislav Štefan, lídr VSOL, který v roli starosty spravoval Líšeň posledních 12 let.

VSOL z počátku preferovalo spolupráci s koalicí SPOLEČNĚ, se kterou na radnici spolupracovali v posledním volebním období. „Pan Příborský, lídr ODS, nám ale na jednáních oznámil, že byl vmanipulován do pozice, ve které jednají s jinými uskupením a tím pádem není spolupráce s námi možná. Sousedé pro Líšeň nás odmítali hned od začátku, stejně tak KDU-ČSL. Naše vyjednávací pozice se tedy velmi ztenčila,“ říká Štefan.

„Hlavním impulzem k vytvoření této koalice je vzniklá patová situace, která už nemůže být prodlužována. Čeká nás spousta práce a na každou další prodlevu doplácí především obyvatelé Líšně. Proto jsme se rozhodli podepsat koaliční smlouvu se zastupiteli SPD a hnutí ANO, abychom konečně mohli začít pracovat. Nešťastné prodlužování bezvýchodné situace a nesmyslné podmínky některých zastupitelů ubližovaly našim občanům a my s tímto stavem nechceme mít nic společného. Chceme začít znovu co nejrychleji pracovat a realizovat tak všechno, co jsme před volbami občanům slíbili,“ uzavírá Štefan.

Nová koalice tedy vznikne na půdorysu VSOL + koalice SPD, Trikolory, Moravanů a nezávislých + dvou zástupců hnutí ANO.

Bro/ČTKNepřehlédněte