• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Brno je centrem balonového létání v Česku

  14.4.2024
  Simona Knotková

  Balonové létání je v Česku oproti okolním zemím velmi populární.

  V Česku totiž jako v jedné z mála zemí sídlí výrobce horkovzdušných balonů a vzducholodí Balóny Kubíček, řekl viceprezident Českého balónového svazu Jan Suchý. Centrem balonového létání v tuzemsku je Brno. Sídlí v něm balonová továrna a podle Suchého je z něj nejvíce pilotů, provozovatelů i členů svazu. Nejvíce se létá v okolí populárních historických památek a v turistických oblastech.

  „Nejfrekventovanější lokalitou bude okolí hradu Karlštejn, zámku Konopiště, oblast Českého ráje a Brno,“ řekl Suchý. Naopak se moc nelétá nad Prahou, což podle něj způsobuje omezení mezinárodního a vojenského letiště, ale také nedostatek vhodných míst pro starty a přistání. „Létá se ale hodně už snad přes všechna krajská města,“ dodal Suchý.

  Malé kluby a rodinné firmy podle něj sídlí po celé republice. Často podle Suchého provozují turistické lety nad Jihlavou, Hradcem Králové, Pardubicemi, Českými Budějovicemi, Ostravou, Zlínem nebo například Uherským Hradištěm. „Lidé nejraději létají přes místa, kde bydlí, kam rádi jezdí,“ uvedl Suchý. Vrcholem brněnské sezony byl v minulosti ohňostrojový festival Ignis Brunensis, se kterým se souběžně konal také balonový festival Balloon Jam, dříve Balóny nad Brnem, který organizoval Aviatik klub Brno.

  Největší růst balonový trh podle Suchého zaznamenal v letech 2007 až 2008 po vydání filmu Vratné lahve, ve kterém se balonem proletěli herci Zdeněk Svěrák a Daniela Kolářová. Od té doby rostl počet provozovatelů, kapacity balonů i počet odlétaných pasažérů, řekl.

  Podle Libora Stani, majitele firmy Balóny.eu, největšího českého provozovatele balonových letů, v posledních letech provozovatelům balonů v Česku přibývá nová konkurence. V budoucnu podle něj nebude balonové létání z podnikatelského hlediska tolik zajímavé. Prodeje letů se podle něj drží na stejné úrovni.

  „Cena letenky před 15 lety byla 5500 korun, dnes je cena výrazně nižší, ale náklady rostou každým rokem astronomicky,“ řekl Staňa. Podle Suchého se nyní cena letů pohybuje okolo 3000 až 5000 korun, záleží na velikosti provozovatele a balonu. „Obecně platí, že čím větší balon, tím levnější letenka,“ řekl Suchý. Dodal, že v Česku mohou balony létat až s 24 pasažéry v koši. Privátní lety pro dvě osoby podle něj stojí i 15 000 korun.

  Náklady na let podle Suchého tvoří minimálně 80 až 90 procent z tržby u malých balonů do čtyř osob, s většími marže stoupá. Cena letu zahrnuje náklady na personál, amortizaci balonu, palivo, náklady na pojištění, roční prohlídky, hangárování a další položky. Kromě pilota se zákazníky přijde do kontaktu ještě koordinátor letů a řidič, který pasažéry odveze na místo odletu. Pořizovací cena balonu je více než jeden milion korun, řekl Suchý.

  S turisty podle Suchého létají nejen horkovzdušné balony, ale také plynové balony nebo horkovzdušné vzducholodě. Nejčastějšími zákazníky kupujícími lety balonem jsou lidé v produktivním věku. „Pasažéry jsou naopak jejich rodiče – senioři, kteří od nich let dostanou dárkem,“ řekl Suchý. Zahraniční klientela podle něj tvoří procento celého trhu pasažérů v ČR, nejčastěji pak lety objednávají páry.

  Na konci března evidoval Úřad pro civilní letectví (ÚCL) v leteckém rejstříku 323 zapsaných horkovzdušných balonů, z toho osvědčení letové způsobilosti mělo 199 balonů, řekl mluvčí úřadu Vítězslav Hezký. Od 1. ledna letošního roku do konce března podle něj uplynula platnost letové způsobilosti 16 balonům. „V evidenci leteckého personálu máme evidováno celkem 234 pilotů horkovzdušných balonů,“ řekl Hezký. Ke konci března evidoval úřad 45 provozovatelů s podaným prohlášením pro obchodní přepravu osob balonem.

  V současnosti má podle Hezkého průkaz pro piloty balonů neomezenou platnost stejně jako zapsané kvalifikace. Pilot je podle něj sám odpovědný za to, aby si hlídal takzvanou rozlétanost, tedy podmínky, které musí k výkonu splňovat.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte