• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Brno po roce znovu žije Vánoci

  25.11.2023
  Simona Knotková

  Rozsvícením tří vánočních stromů v centru města v pátek začal festival Brněnské Vánoce.

  Adventní trhy na čtyřech náměstích a jednom nádvoří nabízí 200 stánků s jídlem, pitím i řemeslnými výrobky. Potrvají do 23. prosince. Hlavní novinkou je oválné kluziště na Moravském náměstí, provoz by mělo zahájit 1. prosince, řekla Kateřina Kubíková z radnice části Brno-střed, která pořádá advent na Zelném trhu a Moravském náměstí.

  Rozsvícení stromu na náměstí Svobody předcházelo vystoupení Dětského sbor či umělců z AirGym Art Company, kteří se zaměřují na závěsnou akrobacii. Brňanům představili wall-dancing, tedy vertikální tanec na zdi domu. Jedle bělokorá, která vyrostla do 18 metrů, se na zaplněném náměstí rozsvítila v 17:00. „Čtvrt milionu světýlek a tři kilometry světelných řetězů, ale také světelné ozdoby vyrobené z recyklovaných PET lahví,“ uvedl ekonomický ředitel Technických sítí Brno Miroslav Sečkář.

  Zelný trh, kde adventní trhy začaly před týdnem, osvětluje i patnáctimetrová jedle ojíněná. Další strom na Moravském náměstí u Jošta je na místě letos poprvé. V parku na Moravském náměstí je vyhlídkové kolo. Letos poprvé tam je i kluziště, které bylo naposledy v historickém centru před čtyřmi lety. Bruslit se tam má začít 1. prosince.

  Brněnské vánoční trhy doplní kulturní program. Návštěvníky čeká folklor, folk, country, jazz, swing, pop, rock i vánoční písně. Na náměstí Svobody, kde vystoupí třeba Rozhlasový Big Band Gustava Broma, a Zelném trhu bude program každý den, na Dominikánském náměstí od čtvrtka do neděle v komornějším duchu.

  Brněnské Vánoce tradičně uzavře v sobotu 23. prosince Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby v podání České metropolitní filharmonie a Brněnského filharmonického sboru Beseda brněnská a sólistů.

  Letošní novinkou jsou Gourmet Vánoce. Na nádvoří Staré radnice otevřelo stánek devět gastronomických podniků, ať už restaurací, bister, cukráren, kaváren či vinoték. Vedle nich vznikla Vánoční vesnička s aktivitami pro děti, kde jsou stánky dětské velikosti. Dalšími zajímavostmi je Architektonický betlém v Domě pánů z Kunštátu nebo světelná instalace Vánoce na Draka na Staré radnici.

  Turistické informační centrum odhaduje, že během čtyř týdnů přijede do Brna na trhy zhruba 1,5 milionu lidí. Pro městskou policii to znamená jedno z nejnáročnějších období. Do kontrol se zapojí 300 strážníků, kteří se snaží předcházet krádežím, vandalismu, radí turistům i pomáhají najít ztracené děti. „Silné početní zastoupení můžeme zajistit díky účasti strážníků bez nadsázky ze všech brněnských služeben. Pro klidný průběh děláme maximum,“ uvedl ředitel městské policie Luboš Oprchal.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte