• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Bublina splaskla. Středočeské obce s kasiny budou mít dotace dál

  4.12.2023
  Jan Štoll

  Středočeský kraj bude dál vyplácet dotace obcím, které mají na svém území hazard. Návrh hejtmanky Petry Peckové (STAN), aby obce, jež hazard neregulují, nedostávaly krajské peníze, zastupitelé neschválili.

  Nápad hejtmanky Peckové se nesetkal s podporou opozičních zastupitelů za ANO, ani z řad koaliční ODS. Pro bylo 28 z 59 přítomných zastupitelů, 14 hlasovalo proti a 17 se zdrželo. Z koaličních stran návrh podpořili všichni zastupitelé za STAN, nehlasoval však pro něj nikdo z ODS a zdrželi se i někteří Piráti. Pecková uvedla, že z výsledku nemá radost, ale neodradí ji to od toho, aby se této problematice dál věnovala.

  Podle ODS byl nestandardní i postup zařazení tohoto bodu, kdy nebyl schválen radou kraje a komise pro bezpečnost a Integrovaný záchranný systém k němu vydala negativní stanovisko. „Stejně tak nebyla snaha o nalezení shodného názoru v rámci koalice, ale vše jsme se dozvídali až z médií,“ řekl zastupitel za ODS Josef Pátek. Radní pro vzdělávání a sport Milan Vácha (STAN) ale prohlásil, že sporný návrh by koalici neměl rozdělit.

  Podle hejtmanky není důvod, proč by obce, které mají příjem z hazardu, měly pobírat ještě peníze z krajských dotací. Považuje za lepší podpořit z těchto prostředků obce, které hazard zregulovaly a „postavily se k problému čelem“. Zhruba 40 až 50 milionů korun, jež by se ročně ušetřily, by podle hejtmanky mohly jít na prevenci nebo by je dostaly obce, které příjem z hazardu nemají, protože ho již obecně závaznou vyhláškou zregulovaly.

  Provozovatelé heren a kasin upozorňovali, že opatření by mělo nechtěné vedlejší dopady. „Podle nás se jedná o další kontroverzní rozhodnutí, které povede k nárůstu a k prohloubení šedé zóny černého hazardu. Zvýší se negativní dopady spojené s provozováním hazardních her a dojde k poškození celého segmentu legálního hazardního průmyslu,“ řekl manažer sítě Star Casino Miloslav Bohůnek.

  Předseda klubu ODS Tomáš Havlíček namítl, že herní průmysl v Česku již je regulován významně. „Podle nás se jedná o neodůvodnitelné zasahování do samosprávného rozhodování obcí,“ dodal. Také podle předsedy krajské ODS Jana Skopečka by kraj neměl obce vydírat a chovat se k nim jako vrchnost.

  Pecková podotkla, že kraj obce školí i v jiných oblastech a poskytuje jim metodický materiál. Odmítla také názor, že jde o zásah do samosprávy. Hejtmanství má určité množství peněz, které může rozdělovat mezi obce na základě svých strategií a záměrů. Takový způsob podle ní není protiprávní ani právně napadnutelný. Podle Peckové je sice pravda, že herní byznys v Česku zregulován je, opatření ale nefungují.

  Jsou i větší problémy

  Hazard je nyní na území 42 z 1144 středočeských obcí, uvedla hejtmanka. Radní pro sociální věci Martin Hrabánek (ODS) namítl, že kraj by se neměl snažit obecní samosprávy vychovávat. Daleko větší problém vidí v alkoholismu a bezdomovectví. Podobně by podle něj mohly být postiženy obce, které neregulují dobu nočního klidu nebo popíjení na veřejnosti. K tomu, aby kraj nevychovával obce, vyzvala také opoziční zastupitelka za ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. Cílem návrhu bylo přizpůsobit dotační politiku, kterou Středočeský kraj dělá, dalším politikám, mimo jiné právě boji se závislostmi. Podle Peckové šlo zároveň o reakci na zákaz hazardu v Praze, po němž se některé provozovny snaží přestěhovat na území středních Čech.

  Zdroj: ČTK, VZ  Nepřehlédněte