Bude na Klinice policejní zátah? Aktivisté budovu neopustí

18.10.2017
Ondřej Hudec

„Před dvěma a půl lety nám stát vypůjčil nezkolaudovanou ruinu, s vytrhanými elektrickými a vodovodními sítěmi, rozřezanou kotelnou. Vodu a elektřinu jsme nově zavedli a řádně platili, dům jsme vymalovali a uvedli do stavu, kdy se v něm dá bez problémů provozovat sociální centrum. Stát si pak ale uvědomil, že nechat něco fungovat mimo svůj dohled se mu nemusí vyplatit, a rozhodl se trestat,“ uvedli zástupci Kliniky ve svém vyjádření.

Alexander Bellu: Chtějí jen vyvolat konflikt

Opačný názor na situaci má místostarosta Prahy 3 a předseda místní ODS Alexander Bellu: „Ukazuje se, že jim jde jen o vyvolání konfliktu a vyprovokování střetu s policií. Takové řešení by mě osobně netěšilo, ale dost možná bude nezbytné.“

Podle soudu by se měli dnes vystěhovat a kromě toho zaplatit pokutu za údajné obohacení. Aktivisté také zmiňují, že ve svém volném čase strávili stovky hodin společného uklízení, malování pokojů a pěstování zeleniny. V rámci Kliniky také fungovala školka MamaTata. nebo humanitární sbírka na pomoc uprchlíkům.

Zákony pro každého? Podle aktivistů to neplatí

„Ve škole jsme se učili, že zákony mají platit pro všechny stejně. Jenže v tomhle státě a městě už dávno peníze ovládají zákony. Přesto nebo právě proto ti, kdo peníze nemají, musí mít na své místo ve městě stejné právo. A proto zůstáváme,“ zmiňuje dále koltiv Kliniky své motivace.

Budova Kliniky nebude podle jejich vyjádření následující roky nijak využitá. „Místo toho, aby dům sloužil veřejnosti, z něj chce mít státní organizace, která se chová jako developer, kancly. Z Kliniky se má údajně stát „polyfunkční budova“, což je v manažerském newspeaku SŽDC jen krok obcházející platný územní plán, který kanceláře nepovoluje. Plánovaná rekonstrukce je navíc pro stát nevýhodná a investovat desítky milionů do kanceláří, které za pět let nemusí stát už potřebovat, není hospodárným nakládáním s našimi penězi“, uvádějí aktivisté.

Na konci svého textu pak vyzývají  organizaci SŽDC, které budova nyní patří aby svůj plán přehodnotila, nebo aktivisty nechala v domě do reálného začátku přestavby. Případná ostraha nevyužívané budovy by podle jejich vyjádření stejně firmu stála stovky tisíc měsíčně.

Signatář Charty 77: Klinikáři hájí zásady demokracie

Aktivisty dnes podpořil bývalý disident a signatář Charty 77 Petr Uhl: „Vaše rozhodnutí, že nehodíte flintu do žita a že se rozhodnutí soudu nepodřídíte, mi je sympatické. Považuju totiž Vaši věc za spravedlivou. V tomto názoru mě utvrdilo i samo soudní řízení a postoje úřadů. Svou činností na Klinice hájíte zásady občanské společnosti a demokracie. Dostal jsem se v životě mnohokrát – bez ohledu na to, zda převažovaly poměry slušné nebo autoritářské – do situace, že jsem musel otevřeně či veřejně říct, že danou povinnost, uklídanou úřadem nebo zákonem, nesplním a že rozhodnutí státního orgánu halt poruším. Odměnou mi nebylo nejen morální uspokojení, nýbrž i poznání právního stavu sporu z hlediska ústavy, zákonů a mezinárodních závazků, “ uvedl Uhl ve svém vyjádření.


Témata:

Nepřehlédněte