• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Bude to 600 let od smrti Jana Žižky. Přibyslav mu chce restaurovat sochu

  2.6.2022
  Redakce

  Přibyslav by chtěla do 600. výročí úmrtí Jana Žižky, které bude za dva roky, restaurovat jeho bronzovou jezdeckou sochu v parku u zámku. Vypadá to, že uvnitř některé kovové části korodují. Revitalizaci téměř dvouhektarového parku by měla firma pro město dokončit tento měsíc, tří roky se pak ještě bude starat o údržbu zeleně. Husitský vojevůdce zemřel u Přibyslavi v říjnu 1424.

  Žižkova socha v parku je od Bohumila Kafky. Podle památkového katalogu vznikla pravděpodobně jako jeden z menších zkušebních odlitků pro Žižkův pomník v Praze na Vítkově, blízko přibyslavského zámku stojí od roku 1957. „Komunikujeme s památkáři o možném restaurování sochy,“ řekl starosta Martin Kamarád. Dodal, že podle asi rok starého záměru by to mělo stát statisíce korun.

  „Problém té sochy se nachází uvnitř, rezivění vychází zevnitř, zřejmě z nějakých železných částí, protože bronz nerezaví,“ řekl starosta. Jednou ze zvažovaných možností je přemístění jezdecké sochy kvůli restaurování do ateliéru. „Je tam potřeba prověřit víc možností,“ uvedl.

  Přibyslavská radnice už také začíná chystat program k Žižkovu výročí. Uspořádat by chtěla víc menších akcí, které by měly vyvrcholit v říjnu. Mezi nimi by měla být například veřejná debata o Janu Žižkovi a husitství, připomínka někdejších Žižkových oslav s tábory lidu, středověký den nebo čtyřdenní pěší pochod z jihočeského Trocnova, kde se Žižka pravděpodobně kolem roku 1360 narodil. Cesta do Přibyslavi měří přes 160 kilometrů.

  Revitalizace parku u zámku podle dřívějších údajů radnice stojí 2,9 milionu korun, město na ni dostalo evropskou dotaci. Přibyslav se stará také o park s mohylou u Žižkova pole. Tam byly úpravy udělané v minulých letech. Skoro 15 metrů vysoký monument byl postavený v roce 1874 v místech, kde husitský vojevůdce údajně zemřel. Odhalení mohyly konaného ke 450. výročí Žižkova úmrtí se zúčastnilo 20 tisíc lidí. U Žižkovy sochy v parku promluvil v roce 1994 prezident Václav Havel.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte