Budějovický dopravní podnik vydal dosud zdarma kupóny na MHD pro 2800 uprchlíků

16.5.2022
Jiří Bydžovský

Budějovický dopravní podnik zatím vydal od začátku války na Ukrajině zdarma kupóny na MHD pro téměř 2800 ukrajinských uprchlíků. Nejvíc, přes tisíc, to bylo v týdnu od čtvrtého do desátého dubna. Průkazka na MHD, kterou utečencům bezplatně poskytuje společnost, platí do konce roku. Podnik také provozuje kyvadlovou linku z Českých Budějovic na letiště v Plané, kde je krajské centrum pomoci uprchlíkům.

K 11. květnu si vyřídilo průkazku na MHD zdarma 2778 Ukrajinců. Nejvíc zájemců přicházelo hned poté, co službu podnik zavedl. „Za první tři týdny vystavily zaměstnankyně zákaznického centra přes dva tisíce kupónů,“ uvedla mluvčí podniku Barbora Smudková.

Dopravní podnik nabízí bezplatné jízdné uprchlíkům od 29. března, kdy tuto pomoc schválili radní. Ukrajinští občané se musí v pobočce zákaznického centra v obchodním centru Mercury prokázat pasem nebo hraniční průvodkou s vízem strpění, uděleným kvůli válce. Podnik službu poskytl i proto, aby uprchlíci nemuseli ve vozech ukazovat pas. Firma se poté, co průkazky zdarma nabídla, setkala s řadou negativních reakcí od Čechů, hlavně na sociálních sítích.

Ve spolupráci s městem provozuje firma od 4. března i kyvadlovou linku z Českých Budějovic na letiště v Plané, kde je krajské centrum pomoci uprchlíkům. „Zajíždí přímo k terminálu letiště, kde se centrum nachází. Ukrajincům prchajícím před válkou tím zajišťujeme dostupnost důležité administrativy a pomoci,“ uvedla mluvčí.

Zdroj:čtkNepřehlédněte