Budějovičtí radní zvažují další provoz kluziště na náměstí Přemysla Otakara II., rozhodne cena

30.11.2021
Jiří Bydžovský

Další provoz kluziště na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. záleží na tom, jak drahý by byl. Kluziště bylo součástí adventních trhů, na něž město už přispělo pořadatelům dvěma miliony Kč. Kdyby se mělo kluziště znovu otevřít a fungovat do původně zamýšleného 6. ledna, další náklady na provoz by byly možná až 2,5 milionu Kč, což si město nemůže dovolit.

„Teď to propočítávám. Řekli jsme, že nebudeme vůbec kalkulovat náklady, co jdou za námi, jako stavba a bourání. Ale náklady, že to budeme udržovat v chodu, elektřinu, náklady na obsluhu, pronájem technologie. Nám vypadly veškeré příjmy a budeme žebrat o nějaké kompenzace,“ řekl zástupce Art4Promotion Rudolf Střítecký. Ztrátu vzniklou tím, že vláda trhy zakázala, vyčíslila Lenka Střítecká z Art4Promotion zhruba na deset milionů korun.

Podle primátora města bude rozhodující  cenová nabídka od organizátorů z firmy Art4Promotion. „Adventní trhy skončily, tedy včetně kluziště. Vůbec se nedá mluvit o tom, že by jakákoli atrakce pokračovala. Pokud se dohodneme, byla by to zcela nová objednávka na službu venkovního sportoviště. Ale k tomu, abychom tak mohli učinit, potřebujeme přesnou kalkulaci,“ řekl Jiří Svoboda /ANO/ primátor města.

Pořádající firma se bude snažit nabídnout cenu nižší než dva miliony Kč. S radnicí se zatím domluvila  na tom, že by kluziště kolem kašny, pokud strany dospějí k dohodě, mohlo fungovat do 24. prosince. Na náměstí se bruslilo necelý den 26. listopadu při adventních trzích, které museli organizátoři minulý pátek kvůli novým protiepidemickým opatřením ukončit.

Podle Stříteckého by se mohlo zachovat kluziště i vyhlídkové kolo. Radní poslali agentuře návrh, Střítecký se snaží srazit náklady pod dva miliony. Agentuře Art4Promotion dává radnice na trhy dva miliony. „Provoz kluziště je nejdražší záležitostí, která tam je. Zatím máme jenom předběžný odhad, ale kdyby tam mělo být kluziště do Tří králů, vyžádá si dalšího dva a půl milionu. Nejsme v situaci, že bychom mohli vzít dva a půl milionu a objednat si kluziště,“ řekl Svoboda.

Když se radní na dalším provozu kluziště dohodnou, bude muset podle Svobody firma kontrolovat očkování, prodělaný covid i maximální počty lidí.

Náměstek primátora Juraj Thoma /HOPB/ řekl, že se radní pokusí o řešení. „Přijde mi zvláštní, že do divadla, na sport může až tisíc lidí do hlediště, můžete pořádat oslavu, kam může přijít sto lidí, kteří jsou očkovaní, ale nemohlo by sto očkovaných lidí na náměstí bruslit,“ řekl Thoma. Ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová před víkendem řekla, že kluziště by dál fungovat mohlo.

Trhy s 90 stánky začaly na náměstí 19. listopadu. V plánu bylo 70 uměleckých vystoupení, neuskutečnila se žádná. Loni trhy kvůli covidu nebyly. Firma Art4promotion má s městem pětiletou smlouvu o provozování trhů, letos vyprší.

Zdroj:čtkNepřehlédněte