• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Budky pro ptáky, altán nebo coworkingový prostor: Ostrava podpoří pět projektů

  31.3.2024
  Simona Knotková

  Ostrava podpoří pět projektů, které mají zpříjemnit veřejná prostranství ve městě. Z dotačního projektu Tvoříme prostor na ně uvolní 1,859 milionu korun. O finanční podporu se mohou do 6. května hlásit další zájemci.

  „Teď jsme měli v dotačním programu tři výzvy, na první dvě bohužel nebyla žádná odezva, u třetí výzvy se ale objevilo pět zájemců,“ uvedla náměstkyně primátora Hana Tichánková (ANO). Projekty jsou připraveny v různých obvodech krajského města.

  V Plesné se chystají další úpravy nově vzniklého Plesenského parku. V lokalitě přibude mobiliář, ale také herní a vzdělávací prvky. Vzniknou tam budky pro ptáky a netopýry, krmítka, zázemí pro hmyz, domky pro včely i ježky nebo motýlí louka.

  Ve Lhotce peníze pomohou k vytvoření prostoru pro rodiny s dětmi u základní a mateřské školy. V plánu je vybudování altánu, herních prvků i pískoviště, budou tam lavičky a počítá se s výsadbou zeleně.

  Ve Vítkovicích žadatelé dotaci využijí na sázení stromů, keřů a vznik trvalkového záhonu i trávníku kolem domů ve Štramberské ulici. Na výstavišti Černá louka v centrálním městském obvodu Moravská Ostrava a Přívoz nadšenci vybudují coworkingový prostor se speciálním kontejnerem, který umožní lidem pracovat v přírodě, bude v něm přístup k elektřině a wi-fi. Zázemí bude umístěno nedaleko dětského hřiště tak, aby mohlo sloužit hlavně pracujícím rodičům. Využít ho ale budou moci také matky na mateřské dovolené nebo studenti.

  V nejlidnatějším obvodu Jih dotace pomůže ke zlepšení prostoru na jednom ze sídlišť. Sousedé se tam dohodli, že vyčistí zeď kolem kontejnerového stání a upraví jeho okolí. Vybrané projekty mohou v dotačním programu získat až 500 000 korun. „Nedílnou součástí projektů, které vznikají rukou občanů ve veřejném prostoru, je aktivní dobrovolnické zapojení veřejnosti do přípravy, realizace a udržitelnosti projektu,“ připomněla Tichánková.

  V šestém ročníku programu město chystá ještě dvě výzvy. Podmínky programu jsou zveřejněny na webu města. Od roku 2017 město podpořilo přes 55 projektů bezmála 17 miliony korun. Návrhy zájemců posuzuje komise, která hodnotí například smysluplnost záměrů, míru a způsob zapojení veřejnosti do projektu či spolupráci s odborníky nebo podíl dobrovolnické práce. Po posouzení žádostí vybere komise projekty, které doporučí zastupitelstvu města. Zastupitelé pak rozhodují o poskytnutí dotace.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte