Budoucí lékaře čeká v Plzni nový univerzitní kampus. Stavba za dvě miliardy se otevře příští rok

22.9.2021
Andrea Jančová

Ve zbrusu novém univerzitním kampusu za 1,75 miliardy korun zahájí příští akademický rok zhruba 2000 studentů plzeňské Lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Dosud musejí budoucí lékaři za výukou přejíždět mezi mnoha historickými budovami rozesetými po celém městě.

S budováním kampusu vedle fakultní nemocnice na Lochotíně začala univerzita v roce 2012, vznikly už tři nové objekty. Druhou etapu stavby kampusu začala univerzita stavět na podzim 2019. V objektu s šesti nadzemními a třemi podzemními podlažími nyní stavebníci osadili okna, na zimu se v něm už bude topit a bude se pracovat uvnitř, kolaudace má být na přelomu května a června.

„Budova se příští rok zaplní studenty a učiteli a vznikne tu nejmodernější komplex lékařské fakulty v České republice,“ řekl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Kampus nabídne zcela moderní výuku, pokročilé simulátory, na nichž si studenti vyzkoušejí detailně široké spektrum úkonů od odběru krve přes lumbální punkci, endoskopii nebo dokonce porod. Moderní přístroje dokážou dokonale nasimulovat zdravotní komplikace pacienta, včetně jeho reakcí na medikův zákrok. Počítač spolu s vyučujícími také vyhodnocuje, zda medik provedl daný úkon správně.

Do nové budovy se přestěhuje osm teoretických ústavů. Stavba obsahuje tři posluchárny, 23 místností na praktika a semináře, vyšetřovny s ambulancemi, 29 laboratoří, simulační centrum nebo studovny. Přesune se sem také děkanát, knihovna a menza.

Největší výhodou je podle děkana kromě kompletně nového vybavení také těsná vazba na fakultní nemocnici a na Biomedicínské centrum, kde řada pedagogů fakulty působí. Každým rokem přijímá fakulta ke studiu kolem 300 uchazečů na všeobecné lékařství a 50 na zubní lékařství. Díky novému kampusu by mohla fakulta přijmout až o 15 procent studentů více.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte