• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Budova v centru Prahy zavalila dělníky. Policie má možného viníka

  9.7.2024
  Simona Knotková

  Policie navrhla obžalovat člověka obviněného kvůli zřícení rekonstruované budovy v centru Prahy, při němž se před šesti lety zranili tři dělníci. Informovala o tom Lucie Andělová z tiskového oddělení pražského městského státního zastupitelství.

  Při náročném zásahu v současném sídle Technologického centra UMPRUM se v červenci 2018 vystřídalo 120 hasičů. Nebylo totiž jasné, kolik lidí na stavbě pracovalo a zda někdo nezůstal pod troskami.

  „Ve věci bylo skončeno vyšetřování a dne 30. června 2024 předložil policejní orgán shromážděný spisový materiál společně s návrhem na podání obžaloby dozorujícímu státnímu zástupci Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1,“ uvedla Andělová. Doplnila, že kauza je skutkově rozsáhlá i právně složitá, takže časový horizont rozhodnutí o policejním návrhu nelze odhadnout.

  Neštěstí se stalo v Mikulandské ulici. V historickém objektu, v němž dříve sídlila základní škola, se dopoledne 17. července 2018 propadla dvě patra. Hasiči našli krátce poté pod troskami dva dělníky, třetí zraněný člověk vyprostit nepotřeboval. Všichni tři byli cizinci. Skončili v nemocnici, přičemž stav jednoho z nich byl velmi vážný a záchranáři ho museli uvést do umělého spánku.

  Hasiči pak objekt prohledávali až do noci a zásah oficiálně ukončili po 24 hodinách. Práci jim ztěžovaly vysoké venkovní teploty i stav budovy, ve které hrozilo další zřícení.

  Neštěstí dlouho zůstávalo v prvotní fázi policejního prověřování. Policie uváděla, že vyčkává na potřebné znalecké posudky z oboru stavebnictví. Případ původně prověřovala pro podezření z nedbalostního obecného ohrožení. V létě 2021 sdělila, že obvinila dva lidi z méně závažného přečinu – nedbalostního ublížení na zdraví. Dozorující státní zástupce ale následně na základě stížnosti obviněných toto stíhání zrušil a vrátil případ do stadia prověřování. Loni v létě pak policisté bez dalších podrobností sdělili, že zahájili stíhání tří lidí pro těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Stíhaný ale nakonec zůstal jediný z nich, druzí dva opět uspěli se stížností.

  Státní zastupitelství zatím nechce komentovat, jakou zastával obviněný člověk pozici v rámci stavby. Rekonstrukci prováděla firma Metrostav. Po neštěstí uvedla, že nebyly porušeny žádné předpisy týkající se bezpečnosti práce.

  Za nedbalostní těžké ublížení na zdraví hrozí v základní sazbě až dva roky vězení, uložit lze také zákaz činnosti. Pokud pachatel porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce, zvyšuje se sazba na šest měsíců až čtyři roky. Jestliže z nedbalosti způsobil těžkou újmu na zdraví nejméně dvou lidí, protože hrubě porušil zákony o bezpečnosti práce, může mu soud uložit dva až osm let za mřížemi.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte