• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Buštěhrad chce pokračovat s opravou zámku „proslaveného“ kauzou Rath

  12.1.2018
  Ondřej Hudec

  Buštěhrad hledá vhodné dotace pro opravu další části zámku, kterou nedávno město získalo od Středočeského kraje. Má už hotovou rámcovou studii. V zámku by mohlo být například komunitní centrum. Konkrétní studii a poté projekty ale radnice nechá zpracovat až ve chvíli, kdy najde vhodné dotace. Podle starostky Daniely Javorčekové (sdružení Společně) to má být letos.

  „Také nevylučujeme jednání s různými institucemi a soukromými investory, kteří by mohli být našimi partnery,“ řekla ČTK starostka. Město chce rekonstrukci zbývající části zámku pojmout citlivě a s respektem k podobě památky, což je důvodem, proč neplánuje vyhlásit architektonickou soutěž. „Architekti by neměli příliš možností projevit zde svou invenci,“ uvedla starostka.

  Středočeský kraj vrátí buštěhradský zámek městu

  Podle ní je řada nápadů, jak zámek využít, ale musí být uskutečnitelné a budou se odvíjet od možnosti sehnat peníze. „Samozřejmě s přihlédnutím k tomu, aby to bylo přínosné pro město – zázemí pro spolky například potřebujeme v každém případě, stejně tak využití společenského sálu pro město,“ zdůraznila Javorčeková.

  V západním, opraveném křídle zámku má sídlo buštěhradská radnice, nyní také v „městské“ části vzniká infocentrum. Dvě třetiny zámku včetně téměř dvou hektarů pozemků získal kraj od Buštěhradu bezúplatně v říjnu 2010. Tehdejší vedení hejtmanství chtělo z památky vybudovat reprezentační krajské sídlo, z čehož nakonec sešlo. Objekt je známý z korupční kauzy někdejšího hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD).

  Ve stopách Davida Ratha: Středočeský kraj obnovil ochranu úřadu v podobě turniketů

  Loni v září krajští zastupitelé schválili, že se zchátralá část vrátí městu. Plán návratu zámku městu podpořil podle starostky i velký počet obyvatel, radnice loni k záměru pořádala i veřejnou diskusi.

  Buštěhrad má více než 2000 obyvatel, jeho letošní rozpočet počítá s příjmy přesahujícími 60 milionů korun. Cena oprav zámku je zhruba odhadována na přibližně 100 milionů korun.

  FOTO: Buštěhrad

  Buštěhrad - Zámek BuštěhradBuštěhrad - Buštěhrad,_zámekBuštěhrad - BuštěhradBuštěhrad - BuštěhradBuštěhrad - Buštěhrad


  Nepřehlédněte