Bydlení je zase nákladnější. Nové byty v Praze do října zdražily o tři procenta

21.10.2020
Redakce

Mezičtvrtletně se ceny zvýšily o 1,7 procenta. Vyplývá to z údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Od poloviny roku 2015, kdy se cenový vývoj začal prudce lámat, stouply ceny novostaveb v Praze o 98 procent.

„Nad 100 tisíc korun za metr čtvereční je v Praze více než 70 procent všech prodaných bytů. Plná čtvrtina z nich se pohybuje nad 120 tisíc korunami za metr čtvereční. Ceny se ale v posledním roce zvedají už jen mírně,“ uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

Počet prodaných bytů za prvních devět měsíců meziročně klesl o 5,1 procenta na 3750. Za celý loňský rok developeři v hlavním městě prodali 5600 bytů. Letos ve třetím čtvrtletí jich bylo 1350. Z jednotlivých městských částí jich nejvíce připadalo na Prahu 5 (397), Prahu 8 (195), Prahu 4 (190) a Prahu 9 (184).

„Prodeje nových bytů v Praze vzrostly oproti minulému čtvrtletí téměř o čtvrtinu. Poptávku nyní akcelerují velmi levné hypotéky, o které je rekordní zájem. Potvrzuje se také to, že lidé v nejisté době vnímají nemovitosti jako bezpečné uložení peněz a ani nyní koupi neodkládají. Podle našich analýz by se letos v Praze mohlo celkem prodat kolem pěti tisíc nových bytů,“ doplnil majitel Central Group Dušan Kunovský.

Počet bytů v nabídce developerů meziročně vzrostl o 7,5 procenta na 5700, proti konci druhého čtvrtletí o 1,7 procenta klesl. „Od slabých let 2015 a 2016 se nabídka nových bytů v Praze pomalu doplňuje. Ani její meziroční navýšení ale nedokáže uspokojit stále silnou poptávku. Navíc je tady velká disproporce nabídky mezi jednotlivými městskými částmi, kde v některých je naprosto minimální a jiné naopak nabídkou nových bytů dominují,“ dodal generální ředitel rezidenčního developmentu Skanska Petr Michálek.

Za prodaný byt se podle statistik Trigemy, Skanska Reality a Central Group považuje byt s vydaným územním rozhodnutím a minimálním rezervačním poplatkem 50 000 korun. Podle údajů konkurenčního Ekospolu, který používá jinou metodiku, vzrostla cena nových bytů meziročně v průměru o sedm procent na 108 474 korun za metr čtvereční.

ČTKNepřehlédněte