Bývalá ubytovna hradecké nemocnice poslouží uprchlíkům

19.8.2022
Simona Knotková

Hradec Králové připravil část dosud nevyužívané bývalé ubytovny hradecké fakultní nemocnice pro ubytování asi 80 válečných uprchlíků z Ukrajiny. V pátek dopoledne se do ní začalo stěhovat 78 uprchlíků, kteří dosud bydleli v internátu krajské střední školy SOŠ a SOU Vocelova. Kraj internát od září potřebuje volný pro žáky školy. Se stěhováním uprchlíkům pomáhali hasiči.

Na jaře město v osmipatrové ubytovně, která je na největším hradeckém sídlišti Moravské Předměstí, upravilo jedno patro pro ubytování 20 až 25 uprchlíků. Následně tato kapacita přešla pod stát, který ji ale nevyužil. V minulých týdnech město připravilo k bydlení další dvě patra. Radnice ubytovnu nákladem asi půl milionu korun vybavila postelemi, nábytkem, pračkami, ledničkami a dalšími elektrospotřebiči, opravila elektroinstalace a všechna tři patra nechala vymalovat.

Do ubytovny se přestěhují Ukrajinci z krajského internátu, který je v Malšovicích nedaleko od ubytovny. Většinou jde o matky s dětmi a starší lidi. Ukrajinci již mají v Hradci Králové vazby, například ve městě pracují nebo jejich děti chodí do hradeckých škol. Pracují například jako prodavači, část jich dělá pomocné práce i v městských organizacích, například na koupališti Flošna.

Na ubytování uprchlíků bude město čerpat příspěvek od státu, který činí zhruba 250 korun na osobu na den. „Tyto náklady ale bohužel nepokryjí veškeré služby, které zde budou Ukrajinci využívat,“ uvedl náměstek primátora Pavel Marek. Město proto hodlá v následujících týdnech požádat Královéhradecký kraj o finanční příspěvek na bydlení Ukrajinců.

Ubytovnu má město od července od fakultní nemocnice v dočasné bezplatné výpůjčce. Dlouhodobým záměrem města je ubytovnu získat do vlastnictví. S nemocnicí a státem již v této věci radnice chystá dohodu o směně ubytovny za městské pozemky a za parkoviště, které u nemocnice město v roce 2020 postavilo. Město by mělo státu ještě dát doplatek v penězích. „Cena ubytovny Jana Masaryka byla odhadnuta na 107 milionů korun. Pozemky, o které nemocnice žádala, mají hodnotu o něco nižší. Nemocnici bychom proto v rámci směny měli doplácet zhruba čtyři miliony korun,“ uvedl Marek. Směnu by měli na konci srpna projednat hradečtí zastupitelé.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte