• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Bývalý pivovar v Pardubicích se prodává

  9.2.2024
  Simona Knotková

  Budovy a pozemky Pardubického pivovaru, v němž loni v březnu skončila výroba, změní majitele.

  Kupcem je Conseq Funds investiční společnost. Schválila to ve čtvrtek valná hromada firmy. Informovala o tom mluvčí společnosti Pivovary Staropramen Denisa Mylbachrová. Cenu transakce neuvedla. V pozvánce akcionářům byla částka 186,2 milionu korun bez DPH.

  Představenstvo rozhodlo o tom, že v Pardubicích skončí výroba piva, loni na jaře. „Poté vedení společnosti Pardubický pivovar zahájilo kroky směřující k prodeji areálu jako celku buď s možností zachování pivovarské výroby nebo jiného budoucího využití v souladu s platnými územními limity. O areál Pardubického pivovaru projevila zájem společnost Conseq Funds investiční společnost, která zároveň učinila nejvyšší nabídku,“ uvedla Mylbachrová.

  Na programu valné hromady je také prodej ochranných známek a receptur pivovaru a k tomu movitých věcí, které firma Pardubický pivovar ještě vlastní. Pivovary Staropramen za známky a receptury zaplatí podle akcionářské pozvánky 42 milionů korun bez DPH. Odkoupí i movité věci, za které byla navržena cena téměř sedm milionů korun bez DPH.

  „Spotřebitelé tak o některé své oblíbené značky Pardubického pivovaru nepřijdou. Společnost Pivovary Staropramen také odkupuje část výrobního zařízení, které najde svoje využití v rámci pivovarské výroby. Na prodeji areálu v Pardubicích naše společnost spolupracovala s externí poradenskou firmou,“ řekla mluvčí.

  Pivovary Staropramen koupily 89 procent akcií pivovaru v roce 2019. Chtěly do deseti let zdvojnásobit produkci na 160 000 hektolitrů. Později nastala covidová pandemie, začala válka na Ukrajině, a tak se plány nenaplnily a představenstvo rozhodlo na konci roku 2022 o ukončení výroby, což následovalo v březnu 2023. Část výroby převzal Ostravar, který Staropramenu patří.

  Pivo se vařilo v pivovaru od roku 1871. Před covidovou pandemií produkoval kolem 80 000 hektolitrů piva. Hlavní klientelu měl v Česku, ale vyvážel i do okolních evropských zemí, menší část produkce mířila například do Ruska. Pardubický pivovar vařil pivo značky Pernštejn nebo Vilém a tmavý speciál Porter.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte