• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Bývalý výstavní pavilon v Ostravě se promění v divadelní sál

  5.6.2023
  Simona Knotková

  Bývalý výstavní pavilon v areálu výstaviště Černá louka se změní na divadelní sál a zkušebnu. Využívat jej po rekonstrukci bude Národní divadlo moravskoslezské (NDM) jako svou studiovou scénu s kapacitou pro 220 diváků.

  V opravených prostorách budou dočasně divadelníci působit i během druhé etapy rekonstrukce budovy Divadla Jiřího Myrona. Informovala o tom mluvčí NDM Šárka Swiderová. Konečnou cenu divadlo zveřejní po skončení soutěže.

  Pavilon G byl postaven v roce 1961 podle návrhu architekta Josefa Jiřičného. Průčelí bylo velmi jednoduché – mělo prosklenou rastrovou fasádu zdobenou geometrickým ornamentem. Dispozičně byla budova rozdělena na trojlodní výstavní halu a administrativní zázemí. Využívána byla především v 60. a 70. letech. V roce 2002 zde byl tenisový kurt či tréninkový areál pro golf.

  „Pavilon se promění v bílý dům na Černé louce. V ‚Géčku‘ vznikne studiová scéna. Ta nám v budoucnu umožní plnohodnotně hrát a zároveň oživí dříve oblíbený prostor na výstavišti. Kapacitně a rozměrově jde o prostor určený divadlu a kulturním akcím pro asi 220 diváků; prostor, který divadlu, ale i Ostravě chybí,“ řekl ředitel NDM Jiří Nekvasil.

  Stavební povolení na rekonstrukci dostalo divadlo letos na jaře a stavět by se mělo začít nejpozději na podzim. Finance poskytne zřizovatel – město Ostrava, částečně se bude podílet i NDM. V objektu a jeho okolí už začaly přípravné práce. Pokud vše půjde podle plánu, hotovo by mohlo být přibližně za dva roky od zahájení stavby. Celkové náklady budou známy po ukončení soutěže na zhotovitele.

  Vedení divadla plánuje do prostor dočasně přesunout celou produkci Divadla Jiřího Myrona. Připravuje se totiž také druhá etapa rekonstrukce budovy divadla. Zahrne modernizaci hlediště a jevištních technologií, rekonstrukci zázemí divadelního provozu a revitalizaci vnitrobloku s technickým zázemím. V dubnu divadlo v soutěži vybralo návrhy na úpravy vnitrobloku DJM. Od pondělí jsou práce architektů včetně vítězného návrhu k vidění na výstavě ve foyeru divadla.

  „Jevištní technologie v Divadle Jiřího Myrona jsou na hranici životnosti, mají více než 35 let. Je nutné je vyměnit za nové. Modernizace se dočká jeviště i hlediště. Opravíme a rozšíříme zázemí divadelního provozu. Potřebujeme nové šatny, skladovací i zkušební prostory,“ uvedl Nekvasil. Dodal, že modernizace zahrne například také vzduchotechniku a vytápění divadelního komplexu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte