Capoeira se uchytila i ve městě Odolena Voda. Brazilec tam uviděl první sníh!

4.2.2021
Andrea Cerqueirová
Další fotky

„Děti byly nadšené,“ uvedl David Březovský pro Náš REGION. On i mnozí další se k capoeiře dostali po shlédnutí filmu „Mistr neznámého boje“. „Nadchlo mě to. V té době to tu bylo v plenkách, nebylo kde začít. Všechno šlo volnými krůčky,“ zavzpomínal. Capoeiře se věnuje už sedmnáct let. Působí pod brazilskou asociací Ginga Mundo v čele s mistrem Sabiá, která zastřešuje skupiny v různých zemích (jen v ČR působí podobných asociací několik). Spolu s dalšími lektory vyučuje capoeiru nejen v Odoleně Vodě, ale také v Praze, Nymburku, Zlíně a Kroměříži. V běžných nepandemických dobách jezdí na zahraniční akce, několikrát byl i v Brazílii. Jak se capoeiře v Česku daří?

Filozofie se mění s věkem

„Lidé, kteří se věnují capoeiře, se většinou začnou zajímat i o Brazílii a nastavení Brazilců, kteří to prostě mají v sobě. Capoeira je o tanci, hudbě, je v ní brazilská kultura a prolíná se i s   náboženstvím. Vznikají písničky s určitým poselstvím nebo písničky momentové. Vše se děje v kruhu a každý si v tom může najít to svoje,“ uvedl David Březovský. Filozofie se podle jeho slov hodně mění s věkem, má to růst. Ze začátku člověk touží dělat salta, skákat tři metry do vzduchu, vyhrávat šampionáty, být rychlý a nejrychlejší. Postupem času hledá protřelý harcovník v capoeiře detaily.

Veselá, hezká i nebezpečná

„Dnes dbám na techniku, ale především je důležité najít si svůj osobitý výraz pohybu,“ přiblížil. Capoeira podle jeho slov může být hravá, hezká i nebezpečná. „Záleží, s kým člověk hraje a jak je sám zkušený, vše se průběžně vyvíjí a z kočky se může stát myš. Hraje se na typické nástroje, patří do toho energie, zpěv, jeden předzpívává, jiní doplňují refrén. Variant je opravdu hodně,“ uvedl David Březovský. „My děláme sportovní, tedy současnou moderní, capoeiru. Existují samozřejmě i jiné styly,“ prozradil. V průměru se capoeiře věnuje sedmdesát procent mužů a třicet procent žen.

Každý umí něco

Na capoeiře David Březovský vyzdvihuje pohyb i koordinaci těla. Každý si navíc může najít parketu, v které vyniká. „Někdo má například znamenité tréninky pro děti, jiný perfektně mluví portugalsky, další hraje skvěle na hudební nástroje, někdo je výborný organizátor,“ řekl.

Skupinka dětí

Děti učí jen právě v Odoleně Vodě, kde žije. Nábor není úplně jednoduchý, neboť rodiče často vyberou spíše sport, který znají, třeba fotbal, nebo nejrůznější zájmové kroužky. Je proto potřeba být více aktivní. Děti jej, stejně jako další, kteří se capoeiře věnují, znají hlavně pod již zmíněnou přezdívkou Caverna, kterou získal od svého učitele. Lekcí se zúčastňují Češi i cizinci, včetně Brazilců žijících v Evropě. V pondělí, ve středu a v pátek se konají lekce v Praze, ve čtvrtek v Odoleně Vodě a Nymburku.

FOTO: Capoeira a David Březovský

Capoeira a David Březovský - FOTO SEVER OTVIRAK První sníh uviděl Brazilec v Odoleně Vodě. Přijel předvést umění na lekci capoeiry – foto archiv Davida Březovského 1Capoeira a David Březovský - FOTO SEVER OTVIRAK První sníh uviděl Brazilec v Odoleně Vodě. Přijel předvést umění na lekci capoeiry – foto archiv Davida Březovského 2Capoeira a David Březovský - FOTO SEVER OTVIRAK První sníh uviděl Brazilec v Odoleně Vodě. Přijel předvést umění na lekci capoeiry – foto archiv Davida Březovského 3Capoeira a David Březovský - FOTO SEVER OTVIRAK První sníh uviděl Brazilec v Odoleně Vodě. Přijel předvést umění na lekci capoeiry – foto archiv Davida Březovského 4Capoeira a David Březovský - FOTO SEVER OTVIRAK První sníh uviděl Brazilec v Odoleně Vodě. Přijel předvést umění na lekci capoeiry – foto archiv Davida Březovského 5
Další fotky
Capoeira a David Březovský - FOTO SEVER OTVIRAK První sníh uviděl Brazilec v Odoleně Vodě. Přijel předvést umění na lekci capoeiry – foto archiv Davida Březovského 6Capoeira a David Březovský - FOTO SEVER OTVIRAK První sníh uviděl Brazilec v Odoleně Vodě. Přijel předvést umění na lekci capoeiry – foto archiv Davida Březovského 7

Přepnutí od online světa

Lekce se konají i v době pandemie, k pauze nedošlo ani za nouzového stavu – jen se vše přesunulo do online světa. Lektoři i cvičenci byli připojeni k internetu a své výkony navzájem sledovali skrze monitor. Dokonce tak bylo možné “potkat“ i velké kapacity ve světě capoeiry, které by bylo poměrně náročné navštívit. V této souvislosti prozradil, že portugalštinu se učí neustále. Jak už bylo zmíněno – kdo propadne capoeiře, toho uchvátí i Brazílie.

Druhý život

To vše David Březovský zvládá při svém civilním zaměstnání a rodině. „Capoeira je pro mě druhý život. Asi do sedmnácti let jsem zkoušel mnoho sportů a dlouho hrál fotbal, ale už jsem jím byl přejedený. Capoeiry se jen tak nepřejíte, vděčí za to mnoha aspektům, které nabízí. Lidé, kteří se jí začnou důkladně věnovat, neodcházejí. A pokud z nějakého důvodu ano, navždy už zůstane nesmazatelně v jejich srdci,“ vysvětlil. Těší se, až zase přijde normální běh života, který pandemie utnula. „Co rok děláme několik akcí v Čechách, co měsíc a půl, dva měsíce, jezdíme do Belgie, Švýcarska, Polska, Francie, Portugalska, Německa nebo Španělska. Je to pestrý život,“ uvedl.

Atraktivní pro zúčastněné i diváky

Shrnutí, co je capoeira, přináší web české pobočky asociace Ginga Mundo: „Capoeira je unikátní kombinací bojových, tanečních a akrobatických prvků, které jsou zpestřeny hudbou a zpěvem, jenž doprovází veškeré dění v capoeiře spolu s uvolněností a hravostí. Všechny tyto elementy nemá žádné jiné bojové umění či sport, proto je capoeira atraktivní pro zúčastněné, ale i pro diváky s obrovskou hodnotou, která se postupně odkrývá.“

Praha vede v pojistných podvodech. Je rájem zločineckých skupinNepřehlédněte