Centrum experimentálního divadla v Brně oslavilo 30 let

2.10.2022
Simona Knotková

Netradiční komentované prohlídky, diskuse, besedy i výstavy, které v sobotu uspořádalo v budově na Zelném trhu v Brně Centrum experimentálního divadla (CED) jako oslavu 30 let od svého založení, navštívily nejméně dvě stovky lidí. Přesněji jejich počet nelze odhadnout, vstup byl všude volný.

„Máme ze zájmu o oslavy velkou radost, v průběhu odpoledne byl plný dvůr, chodby i všechny prostory. O dvě prohlídky areálu byl takový zájem, že jsme museli zdvojnásobit kapacitu,“ řekla za CED Amálie Bulandrová. Sobotní program končí velkým společenským večerem ve Velkém sále Divadla Husa na provázku.

Centrum vzniklo v roce 1992 po pětileté přípravě. Vzalo pod svá křídla Husu na provázku a také HaDivadlo. Oba soubory do té doby fungovaly pod Zemským divadlem. Sídlem centra – a také Husy na provázku – se stal rekonstruovaný Dům pánů z Fanálu na Zelném trhu. HaDivadlo později zakotvilo v pasáži Alfa. Součástí centra bývalo také Divadlo U stolu. Po smrti zakladatele Františka Derflera jeho místo zaujal Terén. Nemá vlastní prostor ani scénu, celoročně produkuje různé divadelní a hraniční umělecké projekty. Součástí CED jsou také časopis CEDIT nebo Ambasáda nezávislé běloruské kultury.

I po sobotních oslavách bude možné navštívit zahájené výstavy archivní minulosti i utopické budoucnosti CED na Zelném trhu a na příští rok je naplánováno vydání samostatné publikace věnované 30 letům existence CED.

Zdroj: ČTK


Témata:

Nepřehlédněte