• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Ceny piva v Praze závratně stoupají, některé restaurace chtějí za půllitr i více než 70 korun

  4.1.2024
  Doris Drienová

  Některé restaurace v Praze začaly po Novém roce se změnou DPH na točené pivo zvyšovat ceny. Hlavně v centru hlavního města cena za půllitr točeného 12stupňového piva v některých podnicích překročila 70 Kč a v dalších se k této částce přiblížila.

  Vyplývá to z jejich ceníků. Většina podniků již ceny upravovala loni na podzim, kdy zdražovaly také pivovary. DPH na točené pivo vládní balíček přesunul ze zrušené sazby deset procent do základní 21procentní sazby.

  Podle dat společnosti Dotykačka, která analyzuje data z pokladních systémů, pražské restaurace loni v červenci prodávaly půllitr dvanáctistupňového piva v průměru za 64,30 Kč. V roce 2022 to bylo 58,80 Kč.

  Pražské podniky, které v prvním lednovém týdnu zvedly ceny, za půllitr Plzeňského Prazdroje účtují zpravidla o tři nebo čtyři koruny více než v prosinci. Například jeden z podniků na Národní třídě však zvedl cenu o osm korun na 76 Kč za půllitr. K 70 korunám se přiblížila cena v jedné z restaurací v okolí náměstí I. P. Pavlova, kde se oproti prosinci zvedla o čtyři koruny na 67 Kč za půllitr plzeňského ležáku.

  Nedaleko Anděla v Praze 5 si návštěvníci jednoho z podniků na náměstí 14. října rovněž připlatí čtyři koruny za půllitr Prazdroje. Restaurací se zdražování týkalo podobně jako celé ekonomiky, v tomto podniku se od začátku loňského roku cena dohromady zvedla o deset korun za půllitr. K 70korunové hranici se přiblížila i cena piva v Nuslích. V jednom z podniků na náměstí Generála Kutlvašra hosté za půllitr dají o čtyři koruny více než v prosinci. Půllitr Prazdroje tam nyní stojí 65 Kč.

  Některé restaurace, které jsou součástí větších sítí, zatím ceny nezvedly. Luboš Kastner, který se v Asociaci malých a středních podniků zabývá gastronomií, řekl, že řada podniků již ceny měnila loni v listopadu nebo začátkem prosince. Už dříve upozorňoval na to, že jsou velké rozdíly v situaci podniků v Praze a v jiných městech nebo menších obcích.

  V hlavním městě nebo třeba i v Brně si podle něj mohly dovolit některé podniky zdražit tak, aby promítly celé zvýšení DPH do cen. „Dále od Prahy a Brna se to přenáší postupně a vyčkávají, co se bude dít,“ doplnil. Upozornil na to, že na vesnicích hospody raději zavírají a čekají do jara, kdy opět obnoví provoz místo toho, aby riskovaly zdražení a pokles poptávky. Souvisí to podle něj také s tím, že pivo v obchodech je výrazně levnější než v restauracích.

  Kastner již loni poukazoval na to, že na vesnicích mají hospody a restaurace minimální zisk a podnikání pro ně často prakticky nedává smysl. Asociace proto navrhovala, aby se změny DPH v gastronomii odložily. V některých obcích dochází i k tomu, že aby si udržely hospodu jako prostor pro setkávání lidí, provozují je sami nebo pronajímají prostory za symbolický nájem.

  Do cen piva se v posledních dvou letech také promítlo zdražování pivovarů. Plzeňský Prazdroj naposledy ceny zvyšoval loni od října, a to v průměru o šest procent. V listopadu a prosinci o pět až osm procent zdražil Budějovický Budvar, ceny upravoval například i humpolecký Bernard.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte