• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Černý kašel se šíří Vysočinou, podle hygieniků za to může i izolace v době covidu

  8.2.2024
  Doris Drienová

  Hygienici na Vysočině zaznamenali v lednu u 51 lidí černý kašel, nejvíce na Jihlavsku. Za celý loňský rok bylo v kraji 94 případů.

  Současnému prudkému nárůstu přispěla izolovanost lidí v době pandemie a s tím spojený pokles obranyschopnosti, řekla mluvčí Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina Jana Böhmová. Vlny černého kašle se vracejí v tří až pětiletých cyklech. Onemocnění je rizikové hlavně pro novorozence, kteří nemají ukončené očkování.

  „V předcházejících letech jsme byli izolováni kvůli ochranným covidovým opatřením a určitě máme imunitu nějakým způsobem oslabenou a řekněme, že na nás černý kašel víc útočí. Jde prostě o to, že v minulých letech, jak jsme byli uzavření, jsme nebyli promořováni a teď, když se černý kašel vrací, jsme tomu více vystaveni,“ řekla Böhmová. Případů nákazy začalo v kraji přibývat loni v srpnu.

  V uplynulých deseti letech se podle dřívějších informací hygieniků na Vysočině černý kašel nejvíc rozšířil v roce 2014, kdy bylo přes 300 nemocných.

  Lidé by se podle hygieniků měli dát přeočkovat. Zejména v rodinách, kde očekávají narození dítěte. Obranyschopnost, kterou lidé získali díky očkování v dětství, nemusí být v dospělosti stoprocentní a mohou se stát přenašeči.

  V České republice se proti černému kašli očkuje v dětském věku. Novorozenci jsou očkováni hexavakcínou, která chrání proti šesti nákazám. První přeočkování je ve věku pěti až šesti let, druhé v deseti až 11 letech. Pro dospělé jsou k dispozici kombinované vakcíny, které chrání i proti záškrtu a tetanu.

  Černý, nebo také dávivý kašel je vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší vzdušnou cestou prostřednictvím kapének. Vznikají při mluvení, kašlání a smrkání. Prokazuje se laboratorně. Jeho původcem je bakterie bordetella pertusis. Zdrojem onemocnění je nemocný nebo infikovaný člověk. Onemocnění se zpočátku jeví jako zánět dýchacích cest, projevuje se rýmou, slzením, kýcháním, zánětem spojivek. Dále se připojuje i mírně zvýšená teplota, chrapot a bolesti v krku. V převážné většině případů se pak rozvine záchvatovitý, obvykle suchý kašel s rudnutím až modráním v obličeji. Kašel se obvykle zhoršuje v noci a nereaguje na obvyklou léčbu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte