Černý kůň v prezidentském duelu. Statistika ukázala na nové jméno v boji o Hrad

1.8.2022
Jan Štoll

Prezidentské volební modely dosud favorizovaly hlavně expremiéra Andreje Babiše a exgenerála Petra Pavla. Začíná je ale dohánět nové jméno. Muž, který by mohl sehrát roli „černého koně“ v klání o funkci prezidenta.

Aktuální volební model agentury Median ukázal, že na prvních třech pozicích se událo něco velmi zajímavého. Roste totiž volební podpora kandidáta, kterého dosud průzkumy nefavorizovaly, odborového předáka Josefa Středuly.

Dosud vede Andrej Babiš s 25,5 procenty, druhé místo má Petr Pavel s 21 procenty. Oproti předchozímu modelu si ale Středula dokázal získat pozornost dalších lidí. Ze sedmi a půl procent posílil na devítiprocentní podporu.

Pokud se dosud zdálo, že nástupce současného prezidenta Miloše Zemana budou lidé vybírat mezi Babišem a Pavlem, aktuální model ukazuje, že by to mohlo být úplně jinak. Oproti předchozímu modelu totiž Babiš ztratil, v červnu měl 28,5 procenta hlasů. Kandidaturu na hrad navíc stále oficiálně nepotvrdil.

Josef Středula navíc sbírá podporu v nejsilnější volební skupině vůbec, mezi lidmi staršími 64 let a občany, kteří již pobírají důchod, uvádí to model agentury Medián. A to se Středula zatím v kampani nesoustředil na volební elektorát, ke kterému má jako odborář zdaleka nejblíže, miliony zaměstnanců. Pokud se tak stane, mohl by velmi snadno sehrát roli přehlíženého „černého koně“, který překvapivě vyhraje celý závod.Nepřehlédněte