• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Červená Lhota zve poprvé po 20 letech na adventní prohlídky

  4.12.2022
  Simona Knotková

  Na jihočeském renesančním zámku Červená Lhota v sobotu začaly adventní prohlídky, poprvé po zhruba 20 letech. Návštěvníkům přiblíží, jak prožívala Vánoce ve 20. a 30. letech minulého století knížecí rodina Schönburg-Hartenstein, dostanou se i na běžně nepřístupná místa. Zajímavostí je, že na Štědrý den jedla šlechta kapra s knedlíkem. K prohlídkám patří výstava betlémů, kuriózní je jeden z playmobilové stavebnice. Prohlídky, jež potrvají do ledna, v sobotu přilákaly téměř 100 lidí, řekl kastelán Tomáš Horyna.

  „Svátky jsou chvílí, kdy se má rodina setkat. To se ale u šlechtické rodiny často nepovedlo. Děti studovaly na internátních školách v Rakousku a některé školy, třeba jezuitské, nedávaly na Štědrý den volno. To je v pamětech zahrnuté, velký stesk po těch, kteří museli zůstat ve škole,“ řekl Horyna. Vánoční prohlídky jsou poprvé po dlouhé době proto, že v minulých 19 letech se v zimě opravovaly interiéry, posledních pět zim zámecká jídelna.

  Rod Schönburg-Hartenstein má kořeny v Německu. Ke štědrovečerní večeři jedli kapra s knedlíkem, připomínajícím karlovarský. Někdy měli místo kapra i štiku. „Nejhezčí je z pamětí šlechtických dětí asi vzpomínka Petra Schönburga na štědrovečerní nadílku a na cesty saněmi taženými koňmi na půlnoční do Deštné,“ řekl kastelán.

  Děti dostávaly zpravidla knížky a oblečení. Louis Schönburg jednou ale našel pod stromečkem i kulovnici. „Hned v dopise hrdě hlásil otci, že tou skvělou kulovnicí už ulovil prvního jezevce,“ řekl kastelán. Dary dostávalo i 30 dětí zaměstnanců velkostatku v Červené Lhotě, kde tehdy pracovalo 168 lidí, zatímco dnes má ves 19 obyvatel. Šlechta zvala děti 24. prosince odpoledne na zámek, kde zpívaly české koledy. Za to každé dostalo od prince dar i se jmenovkou. „Byly to zpravidla oděvy, co upletla princezna Sophie – čepice, rukavice, ponožky – někdy i zbožné knihy,“ popsal kastelán.

  Na zámku vystavili i betlémy. Jsou z okolí Červené Lhoty, Třeště, Příbrami i z Jižního Tyrolska. Zaujme betlém z chlebového těsta, kuriozitou je betlém sestavený ze stovek figurek stavebnice Playmobil. Lidé se díky výstavě dostanou do míst, kam jindy ne. Jde o jedny z nejstarších místností, jež sloužívaly jako zázemí zámeckého služebnictva.

  „Z playmobilu vznikla velkolepá scenérie s hradem, pod kterým je betlém a řada figurek. Je tam i vraždění neviňátek,“ řekl kastelán. Figurky aranžovaly jeho dvě mladší děti. Lidé tak uvidí i scény ze zámecké historie, legendu o vzniku rodu Schönburgů či rytířské turnaje. Betlém vytvořil kastelánův kamarád Kryštof Čižinský, jenž figurky sbírá. Sáhl i do sbírky Štěpána Valenty, který letos zkraje roku zemřel. „Je to i vzpomínka na něj. Byl to mladý kluk, byl zvoníkem od Matky Boží, jak se v Praze říká Týnskému chrámu,“ řekl kastelán.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte