Češi stále holdují nelegálnímu hazardu. Populární jsou hlavně kvízomaty

12.10.2021
Redakce

Specializovaný finanční úřad (SFÚ) dosud odhalil 771 provozovatelů hazardních her bez potřebného povolení. Doměřil jim daň 71 milionů korun. Bez zákonem požadované licence podnikali podle úřadu zejména provozovatelé kvízomatů. Na webu Finanční správy o tom dnes informovala Hana Baráková z Generálního finančního ředitelství.

K letošnímu 12. říjnu úřad dohledal 720 tuzemských a 51 zahraničních provozovatelů hazardních her, kteří neměli povolení. „Zajistit, aby nelegální provozovatelé doplatili daň, je náročné, ale i přesto se budeme na nelegální hazard stále více zaměřovat,“ uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

S tuzemskými provozovateli působícími bez platného povolení zahájil SFÚ více než 1400 řízení. Zhruba 550 z nich už ukončil a doměřil v nich daň téměř 39 milionů korun. Se zahraničními provozovateli bylo zahájeno přes 60 řízení, z nichž se podařilo ukončit 26 s doměřením daně přes 32 milionů Kč.

Mezi provozovateli hazardních her bez povolení dominují provozovatelé takzvaných kvízomatů. Ti podnikají zejména v restauracích a barech, které se na této činnosti spolupodílejí, uvedla Baráková. Jako kvízomat se označuje přístroj, který funguje jako klasický herní automat, ale navíc hráčům pokládá obvykle jednoduché otázky. Začaly se objevovat poté, co některá města zakázala výherní hrací automaty. U kvízomatů provozovatelé tvrdili, že to nejsou automaty, ale vědomostní přístroje.

Počet herních automatů klesl v Česku od roku 2017 ze zhruba 100 tisíc na pětinu, vyplývá z analýzy, kterou v září schválila vláda. V roce 2013 podle údajů ministerstva financí připadalo v Česku 7,47 technického zařízení (nejčastěji hracího automatu) na 1000 obyvatel. Na začátku srpna letošního roku to bylo 2,9 zařízení.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte