Česká televize vytvořila pořad exkluzivní pro svou on-line službu

1.12.2021
Redakce

Česká televize příští týden představí novou generaci svého on-line iVysílání, poprvé nabídne pořady vytvořené pouze pro web. V příštím roce platformu rozšíří pro chytrá zařízení i HbbTV. Podobnou cestou exkluzivního obsahu jen pro web se vydala i komerční Nova se svou placenou platformou Voyo.

„První verzi iVysílání spustila Česká televize na přelomu milénia, tedy v době, kdy v Česku ještě neexistoval youtube ani facebook a Netflix poskytoval filmy pouze na DVD. Za jednadvacet let se nám podařilo vybudovat archiv pětadevadesáti tisíc hodin pořadů, který je v rámci tuzemského prostředí unikátní nejen svým rozsahem, ale i svým tematickým a historickým záběrem,“ uvedl generální ředitel ČT Petr Dvořák. iVysílání podle něj nashromáždilo i neduhy, které dříve slíbil odstranit nasazením nové platformy.

První dokončená fáze rozsáhlé rekonstrukce iVysílání, kterou představí ČT v pondělí 6. prosince, přinese uživatelům vedle proměny designu zpřehlednění nabídky pořadů v novém katalogu, který bude členěn podle žánru, tématu, základní cílové skupiny a dalších kategorií. Změnami prošel i samotný přehrávač videí a nově bude web uzpůsoben také uživatelům s různými typy znevýhodnění, nevidomým či slabozrakým, Pro ně bude iVysílání zpřístupněno intuitivním ovládáním přes klávesnici a optimalizací pro hlasové čtečky.

Souběžně s vývojem platformy iVysílání se ČT zaměřila na vývoj nových formátů, které budou exkluzivně dostupné pouze na internetu. „Je to pro nás skvělá příležitost, jak přinést zajímavý obsah i mladším nebo úžeji zaměřeným diváckým skupinám, jak si vyzkoušet nové formáty a technologie, nebo jak zapojit tvůrce, se kterými jsme třeba doposud nespolupracovali. Ještě letos nabídneme internetovým divákům cykly RapStory, Do divočiny a Kritika budoucnosti,“ dodal Dvořák.

Prostor v iVysílání dostane nově i zahraniční tvorba určená výhradně pro on-line platformu. V prosinci se diváci uvidí dva snímky – kanadské fantasy Dům plný strachu a německo-italský film Momo natočený podle předlohy Michaela Endeho, autora románu Nekonečný příběh. Dvojici titulů doplní současná dokumentární série z Dánska Jsme svoji mapující první rok manželství Sidsel a Christiana, páru narozeného s Downovým syndromem.

„Spuštěním nové generace iVysílání se odkláníme od původního technologického monolitu k nové komplexní architektuře skládající se z desítek různých mikroslužeb, které budou řešit účinně konkrétní menší úlohy. V budoucnu tak budeme efektivněji čelit větším špičkám návštěvnosti a odbavování videa bude spolehlivější,“ doplnil výkonný ředitel pro nová média Marek Doležel.

Na inovované iVysílání představené v prosinci navážou v průběhu následujícího roku další technologické implementace. Mezi nimi například nová aplikace pro HbbTV nebo aplikace pro mobilní telefony a platformy chytrých televizorů. Rekonstrukci zakončí na závěr příštího roku možnost individuálního uzpůsobení iVysílání uživatelů.

zdroj: jv/ctkNepřehlédněte