České Budějovice budou na konci roku dlužit téměř půl miliardy Kč

6.7.2022
Jiří Bydžovský

Město České Budějovice bude koncem letošního roku dlužit 458,2 milionu Kč. Proti roku 2018 to bude o 51 milionů méně. České Budějovice plánují, že kvůli přestavbě kulturního domu Slavie a dalším investicím, u nichž lze využít dotace, si letos vezmou úvěr 800 milionů. Od roku 2018 do loňska hospodařilo město pokaždé s přebytkem. Za končící čtyřleté volební období investovalo přes dvě miliardy Kč.

Rozpočet města schválili poslední čtyři roky zastupitelé pokaždé jako schodkový. Záporné saldo kryl revolvingový úvěr, zapojení peněžních fondů a úspory minulých let. Hospodaření města zároveň pokaždé skončilo v přebytku, který se pohyboval od 190 do 340 milionů korun. Roční rozpočet je zhruba třímiliardový. Co se týče zůstatků na účtu, v říjnu 2018 tam mělo město 934 milionů, letos v červnu 800 milionů, vyplývá z informací finančního odboru.

Úvěry si bralo město hlavně proto, aby spolufinancovalo práce, na něž získalo dotace. K letošnímu prosinci budou mít Budějovice tři úvěry, se zadlužením za 458,2 milionu. Poslední čtyři roky investovala radnice každý rok v rozmezí od 352 do 414 milionů. Letos plánovala investice za 1,39 miliardy, využije ale asi jen polovinu z těchto peněz, část zamýšlených prací dokončí příští rok. K hlavním akcím posledních let patří přeložka silnice přes ulici M. Horákové do Strakonické nebo atletický koridor u ZŠ Oskara Nedbala.

Budějovice zatím neměly nikdy problém s cash flow, uvedla radnice. Přesto pro tento případ uzavřela kontokorentní úvěr ve výši 50 milionů, pro možné překlenutí dočasného nesouladu mezi příjmy a výdaji. O desítky milionů korun přišly Budějovice kvůli covidové pandemii. Jen u poplatku z pobytu a ze vstupného klesly loni a předloni příjmy o 15,5 milionu, ve srovnání s posledním rokem před koronakrizí. Radnice také několikrát odpustila nájemné podnikatelům, přišla tak o 4,1 milionu. Další desítky milionů dala na provoz některých svých organizací, které byly kvůli vládním zákazům zavřené, třeba sportovním zařízením.

Zdroj:čtkNepřehlédněte