• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • České Budějovice očekávají desetitisíce diváků na zahájení dětské olympiády

  27.2.2024
  Simona Knotková

  Zahájení červnové letní olympiády dětí a mládeže (LODM) v Českých Budějovicích by mělo sledovat 30 000 lidí.

  Zúčastnit by se jej měli i prezident republiky Petr Pavel a předseda vlády Petr Fiala (ODS). České Budějovice uvolní na olympiádu spolupořadatelský příspěvek dva miliony korun, schválili v pondělí zastupitelé města.

  „Zatímco předchozí dětské olympiády většinou začínaly slavnostním zahájením na stadionech, což byla akce vlastně jen pro sportovce, trenéry a doprovod, my chceme jít jinou cestou. Zahájení plánujeme udělat na náplavce u řeky a účast na něm by měla být výrazně vyšší než v minulosti,“ řekl českobudějovický radní a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).

  Letní olympiáda dětí a mládeže se uskuteční od 23. do 27. června ve 20 sportech na 27 sportovištích. Centrem budou České Budějovice, ale soutěže se uskuteční i v Táboře nebo v Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Kromě v pondělí schváleného spolupořadatelského příspěvku se město zavázalo, že pro potřeby akce uvolní zdarma svá sportoviště. Jde především o sportovní halu, zimní stadion a plavecký bazén.

  „Olomouc, kde se konala dětská olympiáda před dvěma roky, také uvolnila dva miliony korun a poskytla svá sportoviště. U nás je to obdobné a musíme si uvědomit, že pro město to bude mít velký přínos, protože sem přijede řada fanoušků, kteří se musí někde stravovat a bydlet, takže zde utratí peníze,“ řekl opoziční zastupitel Viktor Lavička (ANO).

  Letní olympiády dětí a mládeže se zúčastní 4500 sportovců a jejich trenérů. Většina z nich bude bydlet v Českých Budějovicích. „Velká část bude na vysokoškolských kolejích. Využijeme však i některé domovy mládeže, proto řada středních škol v Českých Budějovicích skončí školní rok o týden dříve,“ řekl náměstek jihočeského hejtmana Pavel Klíma (TOP 09). Dodal, že pořadatelé pro ubytování využijí i některé komerční hotely.

  Olympiáda dětí a mládeže je republiková soutěž krajských výprav, která se koná od roku 2003 a je určena sportovcům ve věku od 12 do 17 let. Soutěží se v kategoriích mladších a starších žáků a žákyň a dorostenců a dorostenek. Střídají se zimní a letní olympiáda.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte