České Budějovice se chystají na advent. Vánoční výzdoba přijde letos na půl milionu korun

13.10.2021
Jiří Bydžovský

Do adventu sice ještě zbývá několik týdnů, ale už teď se lidé mohou pomalu začít těšit na doplnění vánočních motivů do ulic historického centra města. Přibude 33 kusů motivů především na sloupy veřejného osvětlení. Vánočních stromů bude ve městě osm. Připravují se i trhy, které byly loni kvůli pandemii zrušené.

„V současnosti je dokončeno výběrové řízení na dodavatele, realizace se předpokládá v průběhu měsíce listopadu. Celkem se jedná o 33 kusů motivů převážně na sloupy veřejného osvětlení, a to různých typů, například to bude závěs na Lannově třídě v části od Štítného až k Nádražní ulici, nové motivy se objeví v ulicích radniční a Hroznová, hvězdy budou zářit i v České ulici. Vyšperkované bude letos i Mariánské náměstí ve směru k zastávce městské hromadné dopravy, kde budou na stožárech viset světelné motivy, což vhodně doplní ozdobenou vánoční borovici, která stojí hned vedle,“ říká  náměstek primátora Ivo Moravec /HOPB/.

Za novou výzdobu a vlastní realizaci včetně kabelů, napájecích zásuvek, úchytů, trnů a spon a montážní práce město zaplatí 500 tisíc korun. „Vánoce jsou pro mnohé nejkrásnější svátky v celém roce a my jsme chtěli udělat lidem především radost a vlastně to bude takový dárek pro všechny. Vánočních stromů bude po městě celkem osm, a to samozřejmě na náměstí Přemysla Otakara II., Senovážném a Mariánském náměstí, v ulici Žižkova – Novohradská, na sídlištích Vltava a Máj, v parku Libušina v Suchém Vrbném a ve vesnici Kaliště u točny MHD,“ dodává náměstek Ivo Moravec.

V loňském roce byl zrušen veškerý vánoční program na náměstí Přemysla Otakara II kvůli pandemii koronaviru. Letošní Budějovický advent začne 27. listopadu 2021 a skončí 6. ledna 2022. V jaké podobě bude ,není zatím jasné .Na náměstí by mělo stát 90 dřevěných stánků. Vánoční strom se rozsvítí 27. listopadu . Není ani jasné zda nasvícení proběhne klasickým slavnostním způsobem, nebo online ,jak minulý rok. Záležet bude na dané situaci.

Zdroj: vzNepřehlédněte