Česko je pro Katar jedním z preferovaných partnerů ohledně zemního plynu, míní Fiala

5.10.2022
Doris Drienová

Česká republika je pro Katar jedním z preferovaných partnerů v rámci těžby zemního plynu v Severním poli. Po jednání s katarským emírem Tamimem bin Hamadem Sáním to na twitteru uvedl premiér Petr Fiala (ODS).

„S katarským emírem jsme jednali především o další spolupráci ČR a Kataru v oblastech letecké dopravy, podpory podnikání, investic a energetiky. Kromě zájmu obou zemí o investice hledá Česká republika především spolehlivé dodavatele LNG (zkapalněného zemního plynu),“ uvedl předseda vlády.

Existuje podle něj oboustranný zájem o dlouhodobou spolupráci a Česko je pro Katar při těžbě v Severním poli jedním z preferovaných partnerů. „V co nejbližší době chceme jednat o této spolupráci na úrovni pracovních skupin,“ dodal Fiala. Severní pole je obří podmořské pole zasahující do íránských vod.

S katarským emírem jednal také prezident Miloš Zeman. Hovořili o ekonomické spolupráci či zahraniční politice. Dotkli se také otázky katarského velvyslanectví v Česku, podle emíra bude otevřeno v krátké době, pravděpodobně v nadcházejících měsících.

Mezivládní dohodu o hospodářské, obchodní a technické spolupráci podepsali ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) s katarským protějškem. Ministr financí a vicepremiér Zbyněk Stanjura (ODS) podepsal s katarským ministrem průmyslu také prohlášení o vzájemné podpoře směřující k uzavření dvoustranné investiční dohody.

Pracovní den emírovi ukončí večeře s českými podnikateli ve Vladislavském sále na Pražském hradě.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte