Nácvik poutání vězňů na figurínách. Vězeňská služba upravila výuku kvůli koronaviru

Jinou formu má kvůli snížení rizika nákazy koronavirem výuka a výcvik dozorců a dalších pracovníků vězeňské služby v jejich akademii ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku. Nově probíhá částečně on-line přes internet a jiná je i po praktické stránce, třeba nácvik poutání se provádí na figurínách. „Normálně by studenti cvičili vzájemně na sobě,“ řekl dnes zástupce vedoucího pedagogického oddělení Pavel Hegr.

Strážská akademie je jediná, kterou vězeňská služba má v republice pro výcvik svých pracovníků. Ročně její kurzy absolvuje asi 3500 lidí. Letos je musela akademie zastavit kvůli koronaviru v polovině března. Znovu tam mohli studenti začít jezdit za výukou od začátku června. Podle ředitele akademie Františka Vlacha to do té doby řešili výhradně on-line na dálku. „Jsou to věci, které se i my sami učíme, protože do března zásadně probíhalo vše prezenční formou,“ uvedl Vlach.

Materiály podle něj studentům začali od března zasílat elektronicky a v kontaktu s nimi byli i přes skype. Podle Vlacha se ukazuje, že lze oba typy výuky zkombinovat i do budoucna. „Je tam nezastupitelná část prezenční výuky, ale zároveň budeme některé věci moci řešit i na dálku a nebude potřeba být přítomen,“ řekl. To podle něj pomůže zejména účastníkům kurzů, kteří do Stráže přijíždějí ze vzdálenějších koutů republiky.

I když už studenti ve Stráži mohou být, nadále má výuka svá omezení. Třeba nástupní kurz pro dozorce byl pobytový na 13 týdnů, nyní trvá pět týdnů a jeho účastníci jezdí do Stráže jen na praktický nácvik. „My teď kombinujeme distanční formu s prezenční,“ uvedl Hegr.

Darujte knihu. Liberecká knihovna žádá o pomoc čtenáře

Dnes tam například byl nácvik poutání vězňů. „Učí se standardní služební postupy,“ řekl Hegr. Obvykle by si to frekventanti zkoušeli vzájemně na sobě, což ale nyní není možné. Pouta dnes cvičně nasazovali figurínám, které si akademie pro tento účel pořídila. „Lepší by to bylo mezi sebou,“ řekla účastnice nástupního kurzu Eva Šimková z věznice ve Světlé nad Sázavou. Odhadla, že během výuky si různé způsoby poutání vyzkouší i stokrát. „Když to máte naučené, zvládnete pouta nasadit během chvilky,“ uvedla. Podle ní si je ale třeba stále uvědomovat, že je v kontaktu s odsouzeným. „I když se chová klidně, může nečekaně na vás vystartovat. Na to musíte pořád myslet,“ dodala.

vera/čtk

Dnes, 12:45
Prostřednictvím telefonního centra, které na svém úřadě zřídil Liberecký kraj, se dnes dopoledne podařilo k...
12.1.2021
Jednu z nejcennějších památek České Lípy si budou moci zájemci prohlédnout alespoň virtuálně. Prohlídka Vodního...
11.1.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
11.1.2021
Bývalá seniorská ombudsmanka Lenka Tarabová, která musela kvůli zneuctění židovské symboliky ukončit svou práci pro...
9.1.2021
Vysadit Alej vzpomínek na památku zaniklých obcí v bývalém vojenském prostoru se rozhodl Geopark Ralsko....
8.1.2021
Rada globálních geoparků UNESCO na svém prosincovém jednání schválila rozšíření Geoparku UNESCO Český ráj. Území...
8.1.2021
V současné době dochází na Semilsku k podvodům na seniorech, kdy je kontaktuje osoba představující...
5.1.2021
Vážný úraz si přivodil čtyřicetiletý muž na plastovém bobu, když v sobotu krátce po poledni...
5.1.2021
Harrachov územně spadal do semilského okresu, ale také pod obec s rozšířenou působností Tanvald, součást...
4.1.2021
V katastru města Hrádek nad Nisou jsou dvě desítky památek, které byly v minulosti zapsány...
4.1.2021
 V Libereckém kraji nebude možné podle hejtmana Martina Půty v lednu začít očkovat proti covidu-19...
Reklama