Český Brod chce získat od církve zvonici v centru města, plánuje ji zpřístupnit

4.12.2022
Doris Drienová

Český Brod na Kolínsku má zájem získat do vlastnictví památkově chráněnou zvonici u kostela sv. Gotharda v centru města. Renesanční zvonice s gotickými prvky patří římskokatolické církvi. Město ji chce do budoucna opravit a zpřístupnit turistům, řekl starosta města Tomáš Klinecký (Lepší Brod).

Čtyřicetimetrová věžová zvonice v Českém Brodě postavená v letech 1578 až 1585 stojí v místě zrušeného hřbitova vedle kostela na náměstí Arnošta z Pardubic. Ve zvonici visí zvon Marie z roku 1689, který se dochoval jako jediný ze tří raně barokních zvonů.

„Zvonice je významná kulturní památka, myslíme si, že jako městu se nám třeba lépe podaří sehnat finanční prostředky na opravu, kterou to místo potřebuje, aby bylo dobře dostupné,“ řekl Klinecký. Do horní části dvoupatrové zvonice podle něj vede vratké schodiště a ochoz není přístupný. „Do budoucna bychom tam chtěli vybudovat vnitřní schodiště,“ doplnil. Zastupitelé v pondělí pověřili vedení města, aby o převodu památky začalo jednat.

Podobně se podle Klineckého podařilo v minulosti získat do obecního majetku od církve bezúplatně kostel sv. Martina v nedalekých Rostoklatech. Obec tam pak nechala chátrající kostel opravit a slouží pro kulturní i společenské akce. Církev může nadále kostel využívat pro bohoslužebné účely.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte