Český film pod hostivickým nebem

17.6.2020
Lenka Brychtová

Obyvatelé Hostivice a příznivci českého filmu se mohou těšit na smršť českých filmových novinek, které do města ve druhé půlce června přiveze Kinematograf bratří Čadíků. Jeho zakladatele pana Josefa Čadíka jsme se zeptali na pár otázek.

Již bezmála třicet let jezdíte od města k městu po celé republice a pouštíte české filmy pod širým nebem v rámci svého projektu Filmové léto. Jak vás napadlo vytvořit toto pojízdné kino a kočovat napříč republikou?
To je všechno jedna velká náhoda, v podstatě se dá říct, že celý můj život je o náhodách. Svého času jsem pracoval jako odborný asistent na pedagogické fakultě, jsem vystudovaný učitel, ovšem revoluce ze mě udělala prvního nezaměstnaného člověka, když byla naše katedra zrušena. A když to shrnu, v té době, kdy jsem chodil po pracovních příležitostech, jsem dostal zajímavou nabídku dělat ředitele Okresní správy kin. Ta měla maringotku a já jsem si ji zkusil postavit, nějak oživit, dokoupil jsem projekční vybavení a začal promítat. Později jsem si pak pořídil vlastní maringotku, jel jsem pro ni dokonce přes půlku naší republiky, a společně se svým bratrem jsem začal putovat po tom našem vyškovském okrese.

A popravdě vám musím říct, že ten první rok byl… no, nestál zkrátka za řeč. S logikou a zdravým rozumem to nemělo nic společného. Samozřejmě jsme vůbec nic nevydělávali, ale osud tomu chtěl, že se z toho pro nás stala droga v tom dobrém slova smyslu a dnes je to skoro třicet let, co takhle jezdíme, a stále nás to děsně baví.

A protože jsme byli mladí a šikovní a měli jsme z toho všeho obrovskou radost, práce nás bavila, následovaly nádherné chvíle, kdy se o nás dozvěděli nejdříve lidé na okrese, poté za námi přijela veřejnoprávní televize, pak v té době první soukromá televize a už to jelo…

A došlo na Prahu….
Ano, díky našemu patronovi Bolkovi Polívkovi, kterého máme s bratrem strašně rádi a moc si ho vážíme, jsme se seznámili s režisérem Tomášem Vorlem, který v té době zrovna natočil film Kamenný most, a moc chtěl udělat kino pod obloukem Karlova mostu. To sice nedopadlo, ale Praha nám nabídla úžasný prostor na Střeleckém ostrově, kam jsme naučili chodit lidi a my tam od roku 1997 zažili krásných 13 let.

Nyní cestujete po celé republice a i za její hranice. Kolik měst během filmového léta vlastně tedy navštívíte?
U nás je to více než 150 měst, na Slovensku s Kinematografem navštívíme něco přes 50 měst. Celkem tedy projedeme přes 200 měst. Někdy promítáme na velkých náměstích velkých měst, jindy na nádvoří či na louce, ale vždycky je to krásný zážitek, i po těch všech letech.

To je pěkná řádka měst. Kolik mobilních kin je zapotřebí, abyste pokryli takovou poptávku?
V současné době provozujeme 10 pojízdných kin, osm v České republice a se zbývajícíma dvěma kočujeme po městech na Slovensku. Mohu proto směle říct, že jsme československý projekt. Na Slovensku se totiž točí filmy velmi málo v porovnání s Českem, a proto tam hrají hodně naše filmy.

Název „kinematograf“ také není úplně obvyklý. Jak jste na něj přišli?
My jsme v té porevoluční době, to se psal rok 1992 a všechno bylo jinak než dnes, měli takovou organizaci P + P, jako Pepa a Pavel, a chtěli jsme založit „eseróčko“. Ovšem později jsme k nám přizvali naše dva kamarády a potřebovali jsme název. Slovíčko kinematograf mi naskočilo okamžitě, a pak mě napadl podle vzoru tehdejšího brněnského Divadla bratří Mrštíků název Kinematograf bratří Čadíků. A ukázalo se, že šlo o skvělý marketingový tah, což jsem tenkrát vůbec netušil proč.

Jednou mi však kamarád vyprávěl, jak jel autem a v rádiu, které cestou poslouchal, probíhala zrovna nějaká anketa, kde se ptali na zakladatele kinematografie. A jeden posluchač odpověděl, že bratři Čadíkové. Tak od té doby vím, co je to dobrý marketingový tah. A já jsem rád, že jsme takto čitelní, i když je to hodně zavazující.

Kdo vybírá filmy a na základě čeho je vybíráte? Jaká jsou kritéria?
Snažíme se vybírat takové filmy, které jsou divácky úspěšné a zajímavé, a čekáme, co nám dnešní distributoři mohou půjčit, bohužel za velké peníze. A to i přesto, že všichni vědí, že pomáháme a naše Filmové léto je spjato se sponzorstvím různých nadací. Ale to je škoda slov, to bych musel nadávat… Dále sledujeme filmové žebříčky, recenze, návštěvnost kin, a samozřejmě mi pomáhají moji kamarádi, kinaři, kteří mě zásobují tipy na dobré filmy a mají při rozhodování velké slovo.

Jak vůbec vznikla myšlenka spojit se s charitou?
To nás napadlo, když v roce 1997 tekla napříč celou Moravou velká voda, tehdejší povodně byly katastrofální, a my chtěli zkrátka té naší Moravě pomoci. V té době jsme prostřednictvím našeho Filmového léta pomáhali nadaci Pomozte dětem, poté jsme obdarovávali další organizace a posledních mnoho let věnujeme finanční prostředky získané ze vstupného na Konto bariéry, které mají úplně nejlepší paní ředitelku na světě. Od toho roku 1998, kdy jsme získali i prvního partnera, jsme do klobouku vybrali a nadacím věnovali přes 14,5 milionu korun.

Do Hostivice přivezete ve dnech 18. až 21. června celkem 4 snímky. Jaký film byste divákům doporučil vy osobně?
To po mně nechtějte, já bych byl rád, kdyby lidi přišli a promítání si užili. Aby si z toho třeba udělali hezkou tradici a vraceli se za námi.

Děkuji za rozhovor.

Lenka BrychtováNepřehlédněte