• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Český letec RAF z bitvy o Británii má v Praze pamětní desku

  30.9.2023
  Jan Štoll

  Před dvěma lety na lukrativním brownfieldu v centru Prahy u Hlavního nádraží vznikla ulice, která nese jméno generálmajora Josefa Dudy. Letos 15. září byla odhalena pamětní deska tohoto významného československého letce, který se zasadil o úspěch našich britských i spojeneckých letců RAF v bitvě o Británii.

  Pochmurné zářijové ráno před 83 lety nenasvědčovalo tomu, že by se bitva o Velkou Británii měla chýlit ke konci. Ale německá Luftwaffe měla v plánu zásadní obrat. Spojila všechny své síly a zaútočila ze vzduchu na Londýn. Jenže Královské letectvo se rozhodně nehodlalo vzdát bez boje a 15. září tak vypukla jedna z největších bitev o Londýn, které se zúčastnilo i  osmdesát osm Čechoslováku. Jedním z nich byl i první velitel A letky čs. 312. stíhací perutě Josef Duda. O 83 let později se realitní skupina ČMN rozhodla Josefu Dudovi, generálovi letectva, odhalit pamětní desku.

  „Je mi velkou ctí a potěšením, že se dnes mohu podílet na odhalení pamětní desky Josefu Dudovi. Dnešní doba často postrádá hrdiny, a proto je velmi důležité být si vědomi minulosti, vážit si a připomínat si hrdiny naši nedávné historie. Josef Duda jim nepochybně je. Což prokázal nejen v druhé světové válce jako letec v bitvě o Francii a následně v Bitvě o Británii, ale také po válce, kdy po komunistickém puči v roce 1948 byl degradován, byl mu zabaven majetek a byl donucen k dělnickým pracím,“ řekl k odhalení pamětní desky Josef Eim, místopředseda představenstva Českomoravské nemovitostní.

  Slavnostního odhalení se zúčastnili například velitelé 533. praporu bezpilotních systémů generála Josefa Dudy z Prostějova, Kate Davenport z Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, GŠ AČR Petr Šnajdárek brigádní generál generálního štábu armády České republiky a synovec Josefa Dudy Zbyněk M. Duda s rodinou.

  Zdroj: ČMN  Nepřehlédněte