• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Cestovatel Alberto Vojtěch Frič po 115 letech v Mladé Boleslavi

  24.4.2024
  Fefík

  Státní okresní archiv a Spolek pěstitelů kaktusů Mladá Boleslav při příležitosti letošního 80. výročí úmrtí známého cestovatele připravilo výstavu Alberto Vojtěch Frič ‒ nejen etnograf, kaktusář a spisovatel.

  Výstava se koná ve dnech 23. dubna – 25. května 2024 v provozních hodinách archivu na mladoboleslavském hradě. Vernisáž výstavy proběhla v pondělí za účasti novinářky a nakladatelky Yvonny Fričové, manželky vnuka A. V. Friče, která přítomné seznámila s jeho životními osudy

  K vidění budou ukázky z etnografických sbírek, které Frič získal za svého pobytu mezi jihoamerickými indiány, dokumentární fotografie nebo osobní doklady zapůjčené Náprstkovým muzeem i archivem rodiny Fričových.

  Albert Vojtěch Frič. Sotva patnáctiletý chlapec, který znalostmi předčil řadu evropských botaniků. Mladík, který se v osmnácti letech vydal přes Atlantik a v neprobádaném  brazilském pralese podstoupil boj o život s jaguárem, který ho napadl. Dobrodruh, který strávil téměř dvanáct let života mezi jihoamerickými indiány, jejichž morální hodnoty se mu staly bližšími, než své vlastní rasy. Muž, který se věnoval poznávání života původních jihoamerických obyvatel a bojoval za jejich ochranu.

  Mladoboleslavské Městské divadlo uvede premiéru Gogolových Hráčů

   

  Lovec kaktusů, který ve dvacátých letech minulého století probudil v Evropě velký zájem o tyto zvláštní rostliny a stál tak u zrodu masového rozšíření tohoto krásného koníčka, kterému podlehl i Karel Čapek. Občan, který se nebál veřejně vyjádřit svůj názor bez ohledu na společenské postavení a moc oponenta. Výzkumník, který dosáhl pozoruhodných výsledků nejprve v roubování a křížení kaktusů a potom i v oblasti křížení užitkových rostlin. Spisovatel, který své zážitky i vyprávění u táborových ohňů přetavil do několika dobrodružných knih pro mládež.

  Součástí bude i prodejní výstava kaktusů od 20. do 25. května, denně od 9.00 do 17.00, v pátek do 22.00, v sobotu do 14.00.

  Zdroj: Pavel Šubrt, Mladá Boleslav  Nepřehlédněte