• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Cestující na Svitavsku sveze autobus na objednávku

  15.5.2024
  Simona Knotková

  Ve Svitavách a okolních obcích začal v pondělí fungovat pilotní systém autobusové dopravy na objednávku.

  S pomocí aplikace v chytrém telefonu si lidé mohou přivolat minibus, který je dopraví, kam potřebují. Projekt #ZkusBus zavedené veřejné dopravě nekonkuruje, řekl novinářům Dominik Janík, výkonný ředitel českého start-upu CityA, který systém vytvořil.

  „Nenahrazuje to veřejnou dopravu. Je to primárně doplněk veřejné dopravy, který má svážet cestující z méně saturovaných obcí na páteřní dopravu. Když dokážeme ušetřit náklady i řidiče, kterých je málo, můžeme je přesunout na páteřní linku, zvýšit třeba frekvenci nebo dosah a obsloužit kraj menšími vozidly,“ uvedl Janík.

  Po regionu jezdí sedmimístný naftový minibus, převézt může v zavazadlovém prostoru i dva kočárky. Lidé si jej objednají na určitý den a čas, stačí jen krátce předem, a zaplatí pomocí stažené aplikace. Služba bude fungovat v pracovní dny od 8:00 do 20:00, jedna jízda stojí zhruba 40 až 45 korun, první měsíc je zdarma. Systém po objednání určí čas a nástupní místo, které nemusí být na oficiální zastávce, ale i blíže bydlišti pasažéra. Vozidlo nemá pevnou trasu, ale využívá speciální navigaci, aby posbíralo co nejvíce lidí.

  Janík věří, že si s aplikací poradí naprostá většina případných cestujících. „Většina seniorů má chytré telefony nebo to pro ně objednávají děti,“ řekl Janík. Projekt #ZkusBus už funguje asi rok a půl ve středočeských Říčanech a okolních obcích.

  Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) se díky novému systému nebudou muset pravidelně vypravovat vozidla, která často jezdí s minimem cestujících. Řekl také, že se připravuje legislativní změna, která umožní zapojení dopravy na objednávku do systému veřejné dopravy, a tím i její financování ze strany krajů.

  Na projektu spolupracují Pardubický kraj, start-up CityA a regionální dopravce BusLine. Minibus bude vozit cestující ze Svitav a obcí Opatov, Opatovec, Dětřichov, Koclířov, Kamenná Horka, Vendolí, Hradec nad Svitavou a Radiměř. Dosavadní spoje na Svitavsku se měnit nebudou. Zkušební provoz potrvá do 13. října, pak bude jeho fungování vyhodnoceno a systém by se mohl rozšířit do dalších částí regionu. V budoucnu by cestující mohl vozit elektrický minibus.

  „Předpokládáme, že to bude běžně využívat 60 až 80 lidí denně. Uvidíme, jak se podaří případně prodloužit pilotní režim, i systémy a algoritmus se učí, jak vše optimalizovat. Měli bychom se dostat na 100 jízd denně jedním vozidlem,“ dodal Janík.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte