ČEZ zažádal o povolení k provozu druhého temelínského bloku

30.11.2021
Jiří Bydžovský

Hned dvacet dílčích zpráv energetici postupně předávali Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost. Dnes na jaderný dozor doručili závěrečnou část včetně vlastní žádosti o povolení pro další provoz druhého bloku temelínské elektrárny. To musí energetici získat do poloviny příštího roku. Povolení je vázáno na pravidelné desetileté cykly, při kterých české jaderné elektrárny musí prokázat, že plní všechny podmínky související s jejich bezpečným provozem. Pro druhý blok vyprší desetiletá perioda koncem května příštího roku.

„Některé dokumenty, jako například Periodické hodnocení bezpečnosti, byly společné pro oba bloky. Ty jsme úřadu předali už loni se žádostí pro první blok. Letos jsme ve dvou várkách předávali podklady, které se týkají druhého bloku. Každopádně jde o klíčové materiály, které jsou velmi důležité i pro nás a naše budoucí plány,“ říká Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Energetici na obnově povolení k provozu pro oba temelínské bloky pracují od konce roku 2018. Pro první blok obdrželi povolení v září loňského roku. Jeho vydání spojil jaderný dozor s řadou podmínek stanovených tak, aby nejvyšší prioritou provozu byla vždy bezpečnost zařízení. „V bezpečnosti ani dalších oblastech nemůžeme zůstat stát na místě. Investice do posilování bezpečnosti a modernizace elektrárny jsou základní podmínkou pro dlouhodobý provoz. A Temelín chceme provozovat ještě dalších čtyřicet let,“ zdůraznil Bohdan Zronek, ředitel divize jaderná energetika a člen představenstva ČEZ.

Zdroj: vz/tzNepřehlédněte