Chcípl PES připravuje další demonstraci. Plánuje blokovat vládní budovy

29.1.2021
Redakce

„Sraz v 15:00 na Klárově. Budeme blokovat několik budov od 15:00 do 18:00. Když nás chtějí zavřít, zavřeme my je,“ uvedla iniciativa na facebooku. V blízkosti je například úřad vlády nebo ministerstvo financí.

„Bude to prostě protest, samozřejmě nenásilný, v rámci zákona. Budeme blokovat nějaké vládní budovy,“ řekl ve čtvrtek Jiří Janeček z pivovaru Malý Janek, který v minulosti působil také jako poslanec ODS.

Na odpolední demonstraci se připravuje i pražská policie. Na bezpečnost, veřejný pořádek a dodržování platných vládních opatření proti šíření koronaviru bude dohlížet několik desítek policistů ve spolupráci s ochrannou službou, která hlídá některé vládní budovy, řekla dopoledne policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Policisté jsou podle ní ve spojení s organizátory protestu a budou reagovat na aktuální situaci.

Půl milionu za kampaň na TikToku? Pro vládu to není problém, živnostníci počkají

Iniciativa pořádala protestní akce už v minulosti. Například minulou sobotu vyzvala restaurace i jiné podniky, aby přes vládní opatření otevřely. Na pražském Staroměstském náměstí zorganizovala 10. ledna demonstraci, na které se sešly tisíce lidí.

Organizátoři už dříve uvedli, že se chtějí přeměnit na politické hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES. Restaurace se mají stát politickými buňkami. V nich pak podle výkladu zástupců iniciativy bude moci být otevřeno, podle nich mají politická jednání z vládních protiepidemických nařízení výjimku. Ministr vnitra Jan Hamáček takovou interpretaci vládních nařízení odmítl.

adp/ČTKNepřehlédněte