Chemický nástřik má děti chránit před koronavirem. Odborníci si jeho použitím nejsou jistí

14.10.2021
Redakce

Nanonástřik oxidem titaničitým SmartCoat v několika školách v Prostějově, který tam radnice nechala aplikovat v únoru s cílem snížit riziko šíření nového typu koronaviru, neohrožuje podle vedení města zdraví dětí. ČTK to dnes sdělil primátorův náměstek Jan Krchňavý (PéVéčko). Odborníci ale nabádají k opatrnosti a tvrdí, že nanonástřik do škol nepatří. Podle České inspekce životního prostředí použitý nanonástřik není řádně povolen a registrován. Vzorek z ošetřených lavic radnice zaslala na odbornou analýzu, případem se zabývá krajská hygienická stanice.

Pracovníci specializované firmy Vederia Solutions začali v Prostějově nanočástice aplikovat pomocí postřiku v deseti mateřských a základních školách v polovině února. Město si od toho slibovalo snížení rizika přenosu koronaviru mezi školáky a učiteli. Kvůli kritice rodičů a opozičních zastupitelů byla akce po několika dnech zastavena. Petici požadující odstranění nanonástřiku podepsalo bezmála 500 lidí. Radnice tehdy uváděla, že nanonástřik je bezpečný.

„Ohledně aplikace nanonástřiků na některých mateřských a základních školách v Prostějově je podstatné uvést, že zpráva Státního zdravotního ústavu (SZÚ) jasně říká, že skutečně nedochází k ohrožení zdraví dětí, koncentrace jsou příliš nízké. V tomto smyslu hovoří i odborné stanovisko soudního znalce,“ uvedl Krchňavý. SZÚ podle něj vydal stanovisko s doporučením pro předškolní zařízení, a to vyměnit koberce, rohože a očistit hračky či závěsy. „Uvedené součásti ani stěny vůbec nebyly v našich mateřských školkách ochranným nástřikem ošetřeny. Vzorek ošetřených lavic byl zaslán na odbornou analýzu,“ dodal.

ČIŽP nakonec postoupila prošetření legality dodávání tohoto přípravku na tuzemský trh olomoucké krajské hygienické stanici. „Její nařízení bude město plně respektovat,“ podotkl Krchňavý. Předseda opozičních zastupitelů Na rovinu! Aleše Matyášek, který na nanonástřik v prostějovských školách na jaře upozornil úřady, vedení města vyzval, aby informovalo o přijatých opatřeních. Podle SZÚ nanonástřik nezaručuje ochranu proti přenosu infekčních chorob. Sice nepředstavuje akutní ohrožení zdraví uživatelů školních prostor, úřad ale kvůli zatím omezeným znalostem o vlivu nanočástic na lidské zdraví doporučil postupovat s předběžnou opatrností.

Město již dříve nechalo nástřik aplikovat v budovách magistrátu a na začátku roku jej objednalo pro školy. Radnice oslovila soudního znalce Vladimíra Procházku, podle kterého nanonástřik nemůže poškozovat zdraví. Děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar, prorektorka pro vědu a výzkum Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Jana Kukutschová, ředitel Zdravotního ústavu v Ostravě Eduard Ježo a Bohumil Kotlík ze SZÚ ale upozornili na to, že ve školách by se pro ošetření povrchů nástřik nanočásticemi oxidu titaničitého neměl používat.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte