Chlumec nad Cidlinou nemusí uklízet listí na soukromé zahradě

16.3.2023
Táňa Pikartová

Okresnímu soudu v Hradci Králové se vrací k dalšímu projednávání žaloba ohledně úklidu padajícího listí z městských stromů na soukromou zahradu.

Nejvyšší soud totiž zrušil rozsudek, který radnici v Chlumci nad Cidlinou na Královéhradecku nařizoval, aby zajistila pravidelný úklid listí padajícího na soukromou zahradu ze stromořadí na městském pozemku. Žalobu majitelů zahrady musí tedy znovu projednat nižší instance v Hradci Králové.

Jak však plyne z odůvodnění, konečný výsledek stále zůstává otevřený. Nejvyšší soud totiž nevyloučil možnost finanční kompenzace pro majitele zahrady. Město Chlumec nad Cidlinou rozhodnutí Nejvyššího soudu přivítalo.

„Četnost úklidu sama o sobě nic neříká o tom, jaké množství imisí na daný pozemek vlastně dopadá, a zda je toto množství přiměřené místním poměrům či nikoliv,“ konstatoval například v odůvodnění Nejvyšší soud s tím, že za vhodnější proto považuje zvolit takové kritérium, které by množství imisí, tedy spadaného listí, nažek a větví, určilo nějakým způsobem objemově, neboť pouze tak může být míra imisí v kterémkoliv období roku objektivně posuzována.

Zahrada, na kterou padá listí, sousedí s městským pozemkem se vzrostlými javory. Vlastník se kvůli imisím ze stromů, které padají na jeho zahradu, do bazénu či okapů, obrátil na soudy, a uspěl. Podle rozsudku královéhradeckého okresního soudu měla radnice zajistit úklid zahrady jednou měsíčně v období od března do září. V říjnu a listopadu, tedy v době zvýšeného spadu listí, dvakrát měsíčně. Důkladnější úklid majitel dokonce vymáhal v exekučním řízení.

Radnice v minulosti dokonce uvažovala o tom, že by nechala sedmdesát let staré javory pokácet. Úřady ochrany přírody to však nepovolily. Z podobných důvodů nepřipadá v úvahu ani výraznější redukce korun stromů.

„Důležité je, že precedentní rozhodnutí, že by se každý vlastník měl zdržet imisí ze stromů k sousedovi, není platné,“ řekl starosta Vladan Kárník (Nezávislí pro Chlumec) a uvedl, že sbírání listí a nažek úplně dočista není technicky proveditelné. Díky verdiktu Nejvyššího soudu má tedy město po starostech a soukromou zahradu aktuálně uklízet nemusí. Podle starosty by město do budoucna preferovalo dohodu místo soudních sporů.

„Bohužel to dospělo k soudu, což nikomu neprospívá. Jsme připraveni jednat. Měli bychom být dobrými sousedy, ale ta opatření by měla být rozumná,“ komentoval situaci dále starosta.

Město pokládalo rozsudek za nebezpečný precedens. V dovolání Chlumec nad Cidlinou podal více argumentů a Nejvyšší soud u většiny z nich konstatoval, že nejsou důvodné či relevantní. Nakonec však rozhodnutí krajského i okresního soudu zrušil primárně proto, že „odvolací soud nebyl oprávněn žalovanému závazně stanovit konkrétní způsob, jakým má dostát uložené povinnosti zdržet se rušení výkonu vlastnického práva žalobců, a sice uložením povinnosti pravidelného úklidu pozemku žalobců“.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte