Zapomenutý barokní zámek Poláky se dočkal oprav. Bude vypadat jako ve 20. letech minulého století

U břehu Nechranické přehrady v malé obci Chbany na Chomutovsku se nachází lidmi téměř zapomenutý barokní zámek Poláky. Stavba, jejíž historie sahá do roku 1546, se po 30 letech chátrání dočkala rozsáhlé opravy. Letos v lednu ji koupil Miloš Dempír, rekonstrukce zámečku pro něj znamená splnění snu i celoživotní dílo. Na zámku chce později i bydlet, zároveň ho chce ukázat veřejnosti.

„V době, kdy tu hospodařil státní statek, tak zámek nijak nepoškozovali. Nedocházelo tu k žádným modernizacím ani přestavbám. Díky tomu se zámek autenticky dochoval ve stavu z doby 1928, kdy byl naposledy upravován tehdejšími majiteli,“ uvedl Dempír. Stát zámek využíval 40 let před revolucí, po roce 1989 připadl v restituci zámek dědičkám, které ho prodaly. Právě kvůli pozdějším častým změnám majitelů zámek zchátral a stala se z něj jedna z nejohroženějších kulturních památek v republice.

Nový majitel se rozhodl šestnáctipokojový zámek opravit ve spolupráci s památkáři tak, aby vypadal jako ve 20. letech minulého století. Činí tak podle dochovaných fotografií exteriéru, interiér chce vybavit prvorepublikovým nábytkem po svých prarodičích. Teď doufá, že se mu podaří získat soubor kachlových kamen, které v minulosti odcizili vandalové. V zámku po nich zůstaly pouze začouzené stěny.

„Ale zůstaly tady okna, dveře, parketové podlahy, štuková výzdoba i takové drobné detaily jako kování oken. Prvků výzdoby je tady strašně moc, takže je co zachraňovat a záchrana v podstatě přichází za pět minut 12,“ řekl majitel. Zámek je dnes podle něj na hranici své existence. V havarijním stavu jsou zejména střechy, majitel je zatím provizorně opravil.

Děčínskou zoo navštívilo stotisíc návštěvníků covidu-19 navzdory

S obnovou zámku Dempírovi pomáhají i dobrovolníci. Podařilo se jim odstranit letité porosty a vyčistit nádvoří od sutin. Pracují i na drobných renovacích a vrací zámecký park do původního stavu. Kromě parku a přilehlých staveb pro tehdejší služebnictvo patří ke stavbě i renesanční sklepení z 16. století.

Za čtyři roky by chtěl majitel po zajištění střech a stropů poprvé provést zámkem návštěvníky. Oprava ale bude trvat zhruba 20 let a vyjde odhadem na 35 milionů korun.

vera/čtk

Sezóna památek končí dříve, letos je přišlo navštívit 3,6 milionu lidí

20.11.2020
V Ústeckém kraji přibylo za poslední týden 2835 potvrzených nákaz koronavirem, o 1508 případů méně...
19.11.2020
V Ústeckém kraji pomáhá v nemocnicích 40 vojáků. Příslušníci armády jsou také v sociálních zařízeních....
18.11.2020
Komerční článek
Za aktivitu v aplikaci získáváte WCR body, které je následně možné zpeněžit, nakoupit za ně v...
18.11.2020
Chomutovští zastupitelé budou příští týden v úterý projednávat návrh rozpočtu na rok 2021. Město se...
28.10.2020
Tradiční charitativní adventní trhy se v Jirkově na Chomutovsku letos kvůli epidemické situaci a vládním...
23.10.2020
V Ústeckém kraji šíření nového typu koronaviru prudce zrychlilo. Za týden přibylo přes 3300 pozitivně...
19.10.2020
I přes veškerá koronavirová omezení má Kamencové jezero za sebou sezonu s rekordní návštěvností. Padla...
10.10.2020
Zhruba 50 milionů korun je maximální rozpočet na muzeum automobilky Praga, které vznikne do dvou...
4.10.2020
Lídr hnutí STAN v Ústeckém kraji Filip Ušák považuje výsledek voleb za obrovský úspěch. Hnutí...
3.10.2020
Nejvíce hlasů v krajských volbách zatím dostala v Ústeckém kraji ANO. Těsně před ukončením sčítání...
7.9.2020
Letošní prázdninová návštěvnost byla pro děčínskou zoologickou zahradu, chomutovský zoopark a teplickou botanickou zahradu rekordní....
Reklama