• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Chráněné bydlení pro 8 klientů chce na Hradecku za 36 milionů postavit organizace Les Chalupes

  19.3.2023
  Doris Drienová

  Nezisková organizace Les Chalupes chce zhruba za 36 milionů korun postavit v Polánkách nad Dědinou chráněné bydlení pro osm klientů. Polánky jsou částí města Třebechovice pod Orebem na Hradecku. Výstavba zařízení by mohla začít v roce 2024. Projekt podpoří pěti miliony korun Královéhradecký kraj, informovali zástupci hejtmanství. O finanční podpoře rozhodla rada kraje. Les Chalupes z vlastních zdrojů již zaplatila projektovou dokumentaci a chce podat žádost o dotaci do Národního plánu obnovy.

  „Jednou z podmínek je spoluúčast žadatele ve výši pěti milionů korun. Tyto peníze ale organizaci chyběly, a proto se obrátila na Královéhradecký kraj,“ uvedl Lukáš Vaníček z tiskového oddělení kraje.

  Neziskovou organizaci Les Chalupes založili rodiče lidí se zdravotním postižením a je propojena s poskytovatelem sociálních služeb Skok do života, se kterým kraj několik let spolupracuje a podporuje ho. „Proto jsme se rozhodli tuto částku za Královéhradecký kraj přislíbit. Díky tomu tak mohou žádost podat. Přidělení dotace a případné zahájení financování celého projektu se uskuteční v roce 2024,“ uvedl hejtman Martin Červíček (ODS).

  Podle hejtmanství je tato konkrétní pomoc v souladu se strategií Královéhradeckého kraje v sociálních službách na období 2018 až 2026. „Náš kraj postupně zvyšuje kapacity chráněného bydlení pro osoby se zdravotním postižením v regionu,“ uvedla náměstkyně pro sociální věci Martina Berdychová (Východočeši).

  V srpnu 2022 například dokončil kraj přímo v Třebechovicích pod Orebem výstavbu dvou rodinných domů téměř za 32 milionů korun včetně DPH. Vzniklo tam zázemí pro pobytové sociální služby s celkovou kapacitou 12 lůžek, která nahrazují služby ústavního charakteru. V Jičíně stavbaři rekonstruují bytový dům, v němž by mělo vzniknout 11 lůžek pro osoby s mentálním postižením. Přesunou se tam klienti z Domova sociálních služeb v Chotělicích. V Hradci Králové kraj podal žádost o dotaci na výstavbu nového šestilůžkového zázemí pro osoby s mentálním či kombinovaným postižením. Budou tam získávat zkušenosti, aby mohli žít v maximální míře samostatný život, uvedlo hejtmanství.

  V přípravě jsou další projekty, které zvýší počty komunitních služeb v Nové Pace, Hořicích, Hradci Králové, Jaroměři a Novém Městě nad Metují.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte