• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Chrudim zvýší nájemné v městských bytech

  10.4.2024
  Simona Knotková

  Chrudim postupně zvýší nájemné v městských bytech o 20 procent.

  Dosavadní výše nájmů nepostačuje na údržbu bytového fondu, řekl novinářům místostarosta Zdeněk Kolář (ANO). V současnosti nájemníci platí měsíčně za metr čtvereční 62,34 koruny.

  Od 1. července se zvýší nájemné u opakovaně uzavíraných smluv na dobu určitou. U nájemních smluv na dobu neurčitou vzroste od 1. října. Město podle Koláře nemůže nájmy zvyšovat každý rok a reagovat tak například na inflaci. Růst nájmů se dotkne 347 bytů.

  Naposledy se v Chrudimi nájemné zvyšovalo v roce 2021. Cena vzrostla z 51,95 koruny za metr čtvereční měsíčně o 20 procent na 62,34 koruny. Zvýšení se tehdy dotklo všech městských bytů kromě těch, na něž město získalo dotace. Chrudim vlastní zhruba 460 bytů včetně bytů v domech pro seniory nebo s pečovatelskou službou.

  Vedení města již před několika lety přišlo s myšlenkou na novou koncepci nakládání s městskými byty. Měly by se rozdělit do tří kategorií, které by byly určeny různým sociálním skupinám nájemníků a lišily by se výší nájmu. V současnosti se v městských bytech platí všude stejně. Podle starosty Františka Pilného (ANO) se ale ukázalo problematické, jak změnu technicky provést a zároveň najít sociálně únosnou variantu.

  Od letošního ledna se zvýšily nájmy v městských bytech v České Třebové. U bytů v základní kvalitě vzrostlo z 62 korun za metr čtvereční měsíčně na 74 korun za metr čtvereční, u bytů ve snížené kvalitě z 54 korun na 64 korun za metr čtvereční za měsíc. Nárůst se netýká sklepních prostor v bytovém domě zvaném Čtverec. V platnosti zůstaly slevy pro byty v pátém podlaží bez výtahu nebo se zkoseným stropem. Výjimkou je dům číslo 2100 v Masarykově ulici, což je Dům s pečovatelskou službou, kde se nájemné zvýšilo stejně, ale až od 1. února. Změna nájmů se v České Třebové dotkla 340 domácností.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte