• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Cigarety z Polska převážel pašerák na koloběžce

  27.2.2024
  Simona Knotková

  Celníci v Libereckém kraji zadrželi pašeráka s cigaretami z Polska. Zboží převážel přes takzvanou zelenou hranici na koloběžce.

  Podobných případů přibývá, protože mnoho lidí hledá cesty, jak se kontrole vyhnout, a cesta přes zelenou hranici se jim zdá bezpečná. Celníci proto zastavují pěší i cyklisty, tohoto muže si vytipovali už v loňském roce.

  „Když celníci muže na koloběžce zastavili a provedli lustraci, zjistili, že jde o člověka, který se na sociálních sítích chlubí názorným demonstrováním nelegálního převozu neznačených cigaret z Polska v nadlimitním množství. V době zastavení měl tento muž u sebe v batohu a igelitových taškách 31 kartonů neznačených cigaret s únikem na spotřební dani téměř 22 000 korun,“ doplnila Amálie Kolářová z Celního úřadu pro Liberecký kraj.

  Muž čelí trestnímu stíhání pro porušení předpisů o nálepkách a jiných předmětech k označení zboží, za což mu hrozí až tři roky vězení. „Dovážené cigarety následně na sociálních sítích nabízel k prodeji. Nemohl ani tvrdit, že limity pro osvobození od daně stanovené zákonem o spotřebních daních nezná, na jednom ze svých videí totiž upozorňuje, že si může fyzická osoba dovézt přes hranice pouze čtyři kartony,“ uvedla Kolářová.

  Případů pašování cigaret a tabáku podle ní přibývá, od začátku letošního roku zajistily hlídky celníků v Libereckém kraji 111 399 cigaret, pět kilogramů tabáku a bezmála 3,5 kila zahřívaného tabáku. „To vše s únikem na spotřební dani 400 945 korun, což je o téměř 250 000 korun víc než ve stejném období loňského roku,“ uvedla Kolářová. Za celý loňský rok zadrželi celníci téměř 361.000 cigaret, dvakrát víc než o rok dřív, zachyceného tabáku bylo méně než v roce 2022. Únik na spotřební dani by dosáhl 1,478 milionu korun, o 60 procent víc než o rok dřív.

  Podobných případů může přibývat,v souvislosti s vládním konsolidačním balíčkem a zvýšením spotřební daně ceny cigaret, tabáku včetně toho zahřívaného a náplní do elektronických cigaret. Spotřební daň a tím i ceny porostou i v dalších letech.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte