• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Citlivý obchod se středočeskou vodou. Za půl miliardy a bez soutěže

  22.9.2022
  Jan Štoll

  Kontrakt za půl miliardy, bez nutnosti transparentní veřejné soutěže na pokračování dodávek vody pro 103 tisíc obyvatel okresů Příbram, Sedlčany, Mníšek pod Brdy, Praha západ a Praha východ. To má umožnit připravované memorandum mezi desítkami měst a obcí a vodohospodářskou společností 1. SčV.

  „Díky memorandu se 1. SČV (poznámka redakce: vlastněná Veolií) může vyhnout výběrovému řízení a mohla by tak kontrolovat provozovatele i po vypršení provozních smluv. V podstatě jde o tiché prodloužení koncesní smlouvy, aniž by se soutěžilo,“ popsal redakci smysl memoranda zdroj, který si přál zůstat v anonymitě. Jeho totožnost, stejně jako znění Memoranda o společném záměru a budoucí Transakci, redakce zná. Pokračování obchodu s vodou bez soutěže, odhadl na přibližně na půl miliardy korun.

  Následovala jednoznačná otázka, co je cílem plánovaného memoranda, na několik měst, jichž se jeho podpis týká. Odpovědi byly vyhýbavé. „To je velice citlivé a složité téma. Tiskovou zprávu jsme ještě nezpracovávali a do 15 hodin určitě nestihneme. Omlouvám se,“ uvedla Helena Vlnařová, z odboru kanceláře říčanského starosty Davida Michaličky (Klidné město).

  Ani starosta města Jesenice Pavel Smutný (STAN) se k vysvětlení neměl. „Žádné zmiňované memorandum nebylo mezi městem a 1. SčV uzavřeno,“ odpověděl Smutný. Či případně žádné, jako v případě Příbrami vedené Janem Konvalinkou (ANO). Ten pak zastupuje i Svazek obcí pro vodovody a kanalizace.

  Vodohospodářská společnost vysvětluje cíl memoranda následovně. „Memorandum je popisem společného budoucího záměru a navrženého modelu provozování v regionu nevylučujícím možný provázaný výběr provozovatele formou zadávacího řízení dle zákona,“ uvedla Tisková mluvčí 1. SčV Kristina Blaszczyková. „Dále pak získání spoluvlastnického většinového podílu majetku provozovatele a odpovídajícího podílu na zisku z provozování = dividendy, zachování technických, právních, technologických a především velkoobchodních výhod koncernového provozovatele, zachování přínosů manažerské efektivity vedení a řízení provozovatele, v němž budou majoritní podíl mít veřejní zadavatelé včetně kontrolního orgánu provozovatele/servisní společnosti a to vše za splnění zákonných podmínek dle zákona o zadávání veřejných zakázek,“ dodala.

  „Obcím se odprodá nadpoloviční většina stávajícího provozovatele (poznámka redakce: je otázka, kde na to za současné situace obce vezmou), přičemž 1. SčV nebo její nástupnická společnost by si díky prodeji mohla vylepšit cash flow a ponechala si minimálně 40% podíl včetně manažerské kontroly nad provozovatelem (typicky většinu v představenstvu). Navenek se nový vodohospodářský provozovatel tváří, že v něm většinu mají obce, ale fakticky je dále ovládán a provozován původním subjektem, a to bez soutěže,“ popisuje cíl memoranda zdroj.  Nepřehlédněte