• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Čmárat po Karlově mostě se dvojici mladistvých nevyplatilo. Za trest si odpykají 60 hodin prospěšné činnosti

  3.2.2022
  Redakce

  Chlapci i dívce, kteří loni v létě posprejovali Karlův most, uložil soud vykonat 60 hodin společensky prospěšné činnosti. Rok bude navíc mladistvé sledovat, zda vedou řádný život. Chlapec, který měl nedávno osmnácté narozeniny, i šestnáctiletá dívka, se k činu přiznali a společně napůl uhradili způsobenou škodu v celkové výši zhruba 95 tisíc korun.

  Oba obžalovaní i státní zástupkyně se vzdali práva na odvolání. Odvolat by se tak mohl již pouze orgán sociálně-právní ochrany dětí, který se z dnešního jednání omluvil.

  Verdikt uznal mladistvé vinnými z poškození cizí věci. Uložil jim pouze výchovné, nikoliv trestní opatření, od jehož uložení podmíněně upustil na roční zkušební dobu. Pokud by se v ní mladiství neosvědčili, bude soud v jejich stíhání pokračovat.

  „Chovali se hanebně vůči naší nejslavnější a nejznámější kulturní památce,“ konstatovala soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 10 Ivana Hynková. Podle ní ale oba činu upřímně litovali. „Neuvědomovali si, čeho se dopouští. Oba byli střízliví, procházeli se noční Prahou. Zřejmě si tímto způsobem zkrátili dlouhou chvíli nebo zpestřili procházku,“ konstatovala.

  Doplnila, že škodu způsobenou Technické správě komunikací a Galerii hlavního města Prahy mladiství uhradili tak, že si vzali půjčku od rodičů, kterým teď peníze splácí z výdělků na brigádách.

  Nápisy v angličtině načmárané tyrkysovou barvou se na nejstarším pražském mostě objevily loni 9. července. Pokryly větší část kamenného zábradlí, podstavec sochy svatého Augustina i stojany lamp. Policisté dohledali pachatele na záběrech z kamer, které zveřejnili den po činu. Sprejer se tentýž den přišel přiznat.

  Dospělému pachateli by za posprejování památky hrozilo šest měsíců až tři roky vězení. U mladistvých se sazby stanovené v trestním zákoníku snižují na polovinu. Podle zákona o soudnictví ve věcech mládeže není možné zveřejnit jména nezletilých obžalovaných ani jiné informace vedoucí k jejich identifikaci.

  Grafitti z Karlova mostu odstranil restaurátor, kterého povolala Technická správa komunikací. Vandalské projevy sprejerů předtím řešil už několikrát, tento případ ale označil za zatím nejrozsáhlejší. Památku vandalové poničili i v minulosti. Mediálně známý byl případ německého turisty, kterému české soudy uložily za posprejování pilíře mostu roční podmíněný trest, stotisícový peněžitý trest a pětileté vyhoštění z Česka.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte