Co dřív nosili lidé z města? Odhalí to výstava ve Slováckém muzeu

1.4.2022
Redakce

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti ve čtvrtek otevřelo výstavu, která návštěvníkům představí měšťanský oděv z období mezi lety 1880 až 1925. Největší část exponátů pochází ze sbírek Etnografického ústavu Moravského zemského muzea, odkud autorky výstavy Libuše Dufková a Gabriela Rožková vybraly reprezentativní kolekci oděvů a doplňků.

Konec 19. století se nesl ve znamení vědeckotechnického, kulturního i společenského rozvoje, který podle Dufkové vynesl na výsluní zejména měšťanstvo. „Nákladné róby podle poslední pařížské nebo vídeňské módy tak již nebyly jen doménou nejvyšších společenských vrstev, i české a moravské ženy chodily rády v módních oděvech,“ uvedla Dufková.

Oděv podle muzejníků podléhal módním vlnám ve stále rychlejším tempu, které je dáno duchem doby. „Přelom 19. a 20. století nazývaný jako belle époque (krásná doba) vystřídala krize a nejistota a nakonec strasti první světové války, které měly zásadní vliv i na oděv žen. Ty se musely přizpůsobit nedostatku materiálů i nové situaci vyžadující praktické oblečení, ve kterém mohly zastávat práci svých manželů,“ uvedla kurátorka výstavy Marta Kondrová ze Slováckého muzea.

„S koncem války a vznikem nové republiky se i móda vydala na zcela novou cestu jednoduchých linií a minimalistického zdobení, definitivního odložení korzetů, ale i na cestu šatů vyjadřujících národní sebevědomí svou výzdobou inspirovanou lidovou výšivkou,“ doplnila kurátorka.

Výstava prezentuje šaty z přelomu 19. a 20. století z drahých materiálů s turnýrou (druh spodničky) formující zadní část těla. Dále oděvy s takzvanou husí hrudí ze začátku 20. století, přešívané komplety z období první světové války i šaty se sníženým pasem typické pro 20. léta 20. století. „Konvolut 27 dámských šatů doplňují pánské obleky i kabáty. Opomenuty nezůstaly ani oděvy dětí. Samostatně se pak věnujeme spodnímu prádlu, které formovalo siluety žen a zejména na konci 19. století bylo v několika vrstvách nezbytné pro správné tvarování linie svrchních šatů,“ uvedla Dufková.

Součástí výstavy jsou i desítky doplňků od obuvi, přes kabelky, přívěsky, přehozy, knoflíky, jehlice a hřebeny do vlasů, klobouky až po slunečníky. „Ve velkém sále muzea jsou nainstalovány interaktivní obrazovky, kde si mohou návštěvníci vyzkoušet postupné oblékání dámských společenských šatů, prolistovat několik desítek fotografií i dobových anekdot zaměřených na módu. V orientaci mezi textilními materiály i pojmy užitými v textech ve výstavě pomůže slovníček a pro hravé návštěvníky je připraven dámský budoár s modely určenými k vyzkoušení s možností vyfotografování,“ uvedl mluvčí Slováckého muzea Pavel Princ.

Výstavu nazvaná Jako růže s podtitulem Móda zrcadlem doby si budou moci zájemci v hlavní budově muzea ve Smetanových sadech prohlédnout do 7. srpna.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte