Co nás čeká v roce 2018? Otcovská dovolená a vyšší minimální mzda

30.12.2017
Kamila Steinbachová

Jak se v příštím roce vyplatí děti?

V roce 2018 si přilepší rodiny s dětmi. Daňové zvýhodnění na první dítě se v roce 2018 zvýší o 150 korun měsíčně, to je z 13 404 korun, které mohli rodiče ušetřit letos, na 15 204 korun ročně.

Velkou novinkou je také takzvaná otcovská dovolená. Na ni mohou tatínkové nastoupit kdykoliv během šesti týdnů od narození dítěte, a to na celý týden. Pobírat během této doby budou podobně jako matka 70 procent denního vyměřovacího základu.

V neposlední řadě rodičům pomůže takzvané školkovné, které se zvedne o 1200 korun na 12 200 korun ročně.

Některá středočeská města chystají na rok 2018 výstavbu školek. Dosavadní kapacita nestačí

Vyšší minimální mzda i zálohy pro OSVČ

Je to již čtvrtý rok v řadě, kdy se od ledna zvedne minimální mzda. Ze současných 11 tisíc korun se zvýší o 1200 na 12 200 korun měsíčně.

Ulevit by se mělo podnikatelům, kteří čekali na třetí a čtvrtou vlnu EET. Ta se nejspíše bude muset odsunout kvůli rozhodnutí Ústavního soudu, který start těchto etap zrušil. Podle soudu je potřeba zvážit, jaké by EET mělo dopady na ty, kterých se týká. Ve třetí vlně jde konkrétně o svobodná povolání, ve čtvrté o některá řemesla a výrobu. Třetí vlna měla odstartovat v březnu, čtvrtá v červnu příštího roku.

Na druhou stranu se ale těm, kteří jsou osobami samostatně výdělečně činnými, od příštího roku zvednou povinné zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Sociální pojištění se zvýší ze současných 2061 korun na 2189 korun měsíčně. V případě zdravotního pojištění budou živnostníci místo 1906 korun platit 2024 korun měsíčně.

Legendární haunspaulská hospoda skončila kvůli EET a zákazu kouření. Jak jsou na tom další?

Konec igelitek zdarma a dražší cigarety

Doposud jsme byli v samoobsluhách zvyklí na igelitky zdarma. To by se mělo už od 1. ledna změnit. Zadarmo už budou smět prodejci nabízet jen plastové tašky s tloušťkou pod 15 mikronů.

Již tradičně dojde ke zvýšení spotřební daně na tabákové výrobky, ale také sazby daně ze zemního plynu, který je určen k pohonu motorů.

FOTO: Co nás čeká v roce 2018? Otcovská dovolená a vyšší minimální mzda

Co nás čeká v roce 2018? Otcovská dovolená a vyšší minimální mzda - rodina dětiCo nás čeká v roce 2018? Otcovská dovolená a vyšší minimální mzda - školkaCo nás čeká v roce 2018? Otcovská dovolená a vyšší minimální mzda - muž pero podpisCo nás čeká v roce 2018? Otcovská dovolená a vyšší minimální mzda - kouření cigaretaCo nás čeká v roce 2018? Otcovská dovolená a vyšší minimální mzda - kalkulačka notebook brýle


Nepřehlédněte